Connect with us

Lajme

Rashiq: I di të gjitha proceset në Kosovë, por jo këtë me ekipin për Asociacionin

Published

on

Skeptik nëse është formuar ose jo ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe është shprehur deputeti i Listës Serbe, Nenad Rashiq.

Deputeti Nenad Rashiq deklaroi se edhe pse nuk ka pasur informata për këtë ekip 4 anëtarësh, megjithatë formimin e tij e sheh si hap pozitiv dhe me qëllim të mirë.

Por Rashiq shton se nga këta anëtarë nuk do të jenë të përfaqësuar të gjithë serbët e Kosovës. Ai thotë se ekipi duhet të rritet qoftë edhe me ndihmës apo këshilltarë, derisa thekson se puna e tyre duhet të jetë transparente.

“Para të gjithave nuk di a mund të themi se është formuar ekipi, siç kemi dëgjuar dje, dhe se ai është nënshkruar nga presidenti dhe kryeministri. Pastaj e dëgjuam se kjo u demantua nga ministrja Edita Tahiri. Pra kjo është një ditë standarde kosovare, kur gjithnjë ka informata kontradiktore, madje qofte që vinë edhe nga Brukseli, sepse edhe atje kishte kinse një takim, por asgjë nuk ishte e sigurt që është arritur. Unë sinqerisht, edhe pse zakonisht i di të gjitha proceset në Kosovë, këtë për ekipin nuk e kam ditur, përveç asaj që është thënë në mënyrë dekorative se po përgatitemi për ekipin, siç ka thënë presidenti Thaçi”, ka thënë Rashiq, përcjell televizioni publik. “Anëtarët e këtij ekipi nuk i njoh individualisht dhe nuk dua të hy në çështjen se sa janë kredibilë për këtë punë, por besoj se qëllimi është i mirë, që nënkupton një fillim, qoftë përgatitje teknike. Konsideroj se në te nuk janë përfaqësuar të gjithë serbët, nga të gjithë lokalitetet, regjionet, komunat. Nëse ky ekip edhe mbetet kështu, nga këta njerëz pres së paku të njoftohen një kohë me gjendjen në terren, sepse dyshimi im është se komunat me shumicë serbe nuk kanë përfaqësues, pra ekipi duhet të ketë më shumë anëtarë, ose të ketë ndihmës nga komunat tjera. Nëse kjo mbetet frikohem se sërish do të punohet në mënyrë stihike, ad hok , pra duhet t’u tregohet këtyre njerëzve, se duhet të jenë transparent dhe të jenë të informuar me kohë se ata kanë përgjegjësinë e përgatitjes së statutit, ndryshe edhe më tutje do të kemi një gjendje kur asgjë nuk kuptojmë, dhe prapë do të duhet të pranojmë atë që na servohet sepse është nënshkruar nga Brukseli”, ka shtuar më pas.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending