Connect with us

Lajme

Raporti i Progresit ‘shuplakë të madhe’ Kosovës për cilësinë e naftës (VIDEO)

Përpos një numri të madh vërejtjesh tjera, Kosova në raportin e progresit ka marrë një shuplakë të madhe për cilësinë e derivateve të naftës, moskontrollin e tij dhe lejimin e përdorimit të automjeteve të vjetra.

Published

on

Në këtë raport, Bashkimi Evropian ka kërkuar që të ndërmerren veprime urgjente në fushën e standardeve dhe kontrolleve të ndotjes nga transporti.

Raporti saktëson se duhet përforcuar legjislacioni në kontrollimin teknik të makinave, kualitetin e naftës si dhe në substancat shteruese të ozonit dhe gazrave të fluorit.

Sipas ekspertëve të ambientit, ndotja nga automjetet zë 40% të ndotjes së përgjithshme në vend dhe për ndryshimin e kësaj situate duhet të ndërmerren masa urgjente.

Ndërsa, drejtuesit e Shoqatës së Naftëtarëve thonë se me këtë raport është vërtetuar kërkesa e kamotshme e bërë për t’u kontrolluar derivatet nëpër kufijtë e Kosovës.

Mirëpo, Inspektorati i Tregut në MTI thotë se deri më 10 të këtij muaji, në bazë të analizave të bëra në 487 mostra të marra, 455 prej tyre kanë dalë në rregull.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending