Connect with us

Lajme

Ramadani: Shkollat do të vazhdojnë të jenë të hapura në çfarëdo varianti të mundshëm që mund të ndodh

Published

on

Kryetari i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës, Naser Ramadani ka folur për situatën aktuale epidemiologjike në vend. Ai thotë se ditët e fundit situata është përkeqësuar për shkak se qytetarët nuk po u përmbahen rekomandimeve për mbajte të maskës, distancës dhe higjenës personale.

“Situata në terren është e rënduar me raste të shtuara sidomos dy javët e fundit dhe duke pasur parasysh se këto raste janë shtuar praktikisht duke mos ju përmbajtur masave, duke mos iu përmbajtur rekomandimeve pothuajse në shumicën e sektorëve përfshirë këtu institucionet publike, private duke përfshirë sektorët e ekonomisë, duke përfshirë disa pjesë të qyteteve, të lagjeve, të kafeneve të ambienteve të mbyllura qoftë edhe atyre sportive, qoftë atyre kulturore e kështu me radhë e ka bërë që situata të grumbullohet në një numër kaq brengosës për Institutin Kombëtar dhe institucionet shëndetësore të Kosovës që të kemi raste të shtuara dy javët e fundit dhe të cilat raste kanë tendencë të shtohen poqese nuk ndërmerren me kohë zbatimi i rekomandimeve nga secili prej neve”, tha Ramadani për televizionin publik të Kosovës.

“Çdo qytetar i Republikës së Kosovës ka obligim që të zbatojë me përpikëri rekomandimet e IKSHPK’së të zbërthyera tashmë në një manual të veçantë”, thekson ai.

Por a kemi shpërthim të virusit në Kosovë?

“Gjithçka duhet të merret parasysh dhe çdo faktor që thuhet se ndikon në shtimin e rasteve duhet të merret parasysh. Nëse qytetarët nuk e marrin seriozisht do të ketë rritje ditët e ardhshme”, tha Ramadani.

“Instituti Kombëtar e ka marrë me një përkushtim të veçantë në kuadër të strategjisë së përgjithshme të shtetit të Kosovës për të mbajtur nën kontroll situatën epidemiologjike. Në mënyrë të veçantë kemi përsosur një strategji dhe metodologji të veçantë për mbikëqyrje dhe mbajtjen e shkollave hapë”, tha Ramadani për televizionin publik të Kosovës,

“Shkollat do të vazhdojnë të jenë të hapura në çfarëdo varianti të mundshëm që mund të ndodh në situatën epidemiologjike në Kosovë. Këtë e premtojnë epidemiologët e IKSHPK’së. Shkollat do të mbijetojnë poqese nuk ndodh diçka e papritur që nuk e ka paramenduar askush, jo vetëm në Kosovë, në rajon apo në Europë”, shtoi ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending