Connect with us

Lajme

Rakiq: Ne i bëjmë rregullat në veri

Published

on

Kryetarët e Mitrovicës Agim Bahtiri, jug, dhe Goran Rakiq veri, edhe kësaj radhe kanë shkuar ndaras në Bruksel, Goran Rakiq me delegacionin e Serbisë që udhëhiqet nga Marko Gjuriq e Agim Bahtiri me atë kosovar që udhëhiqet nga Edita Tahiri, ku mes tjerash do të bisedohet edhe për Mitrovicën, më saktësisht për punët që janë duke u zhvilluar në rivitalizimin e urës, por edhe për çështje të definimit të kufijve që ndajnë Mitrovicën në dy pjesë, në Komunën Veriore dhe në Komunën Jugore.

Bahtiri e Rakiq, të cilët sa janë në Mitrovicë, shkëmbejnë ndonjë fjalë mes vete me telefon, kanë shkuar në Bruksel me qëndrime krejtësisht të kundërta sa i përket definimit të kufirit në mes të dy komunave. Derisa kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, këmbëngul në kufijtë që janë përcaktuar me Pakon e Ahtisaarit, kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, këmbëngul që kufiri të vendoset në atë mënyrë që Suhadolli dhe disa fshatra të tjera shqiptare, si dhe rrjedha e limit Ibër të mbesin pjesë e territorit të Mitrovicës së Veriut.  Nuk është pastër puna as sa i përket lirimit të urës kryesore të Ibrit për qarkullim të automjeteve nga jugu në veri, pasi që vetë Gjuriq ka siguruar serbët e veriut të Kosovës se ura kryesore e Ibrit do të jetë plotësisht e mbyllur për qarkullim të automjeteve, pasi që zona e këmbësorëve, siç ka thënë Gjuriq, “do të jetë e ngritur mbi një metër mbi nivelin e urës dhe të udhëkryqit”. /Zeri

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending