Connect with us

Lajme

Qytetarja nga Peja në hall: Ka dy teste negative për koronavirus, por e detyrojnë të izolohet

Published

on

Një qytetare nga Komuna e Pejës ka publikuar rezultatet e testeve të IKSHPK’së dhe të një spitali privat, në të cilën ka rezultuar negative për koronavirus, por në të njejtën kohë në listën e qytetit të Pejës, emri i saj ka figuruar si pozitive me Covid-19.

Kjo kundërthënie mes IKSHP’së, dhe Komunës së Pejës asaj po i shkakton probleme.

Në shkrimi e saj në Facebook, ajo ka treguar në mënyrë të detajuar për rastin, duke thënë se ka dy teste negative për koronavirus, ndërsa në anën tjetër Policia dhe Inspektoriati po e detyrojnë që të izolohet, por sipas saj as vendimi për izolim nuk po ia dërgojnë, shkruan Periskopi.

Tutje ajo ka akuzuar edhe Policinë e Kosovës për sjellje jo korrekte ndaj saj.

“Perkunder faktit se Policia ka qene ne dieni se posedojm testin e dyte nga Shteti Maqedon nuk na kane mundesuar te jepim deklarate duke na qortuar pse keni dale nga shtepia duke na kerkuar te kthehemi ne shtepi ngase do te vijne me inspektoret per te na dorezuar vendimin per veteizolim.”, ka shkruar ndër të tjera ajo.

Reagimi i saj i plotë:

Te dashur mikesha e miq

Permes rastit tim dhe te familjes time deshiroj te ju njoftoj se si munde te keni fatin e ngjajshem perkatesisht pervojen e hidhur dhe deshprimin e thelle ne institucionet tona.Une Behije Ibraj se bashku me bashkeshortin dhe djalin me daten 28.07.2020 jemi testuar per Covid-19 ngase ka qene kusht per te kaluar kufirin ne Shtetin Maqedon per operacion te djalit te caktuar per daten 31.07.2020.
Me daten 30.07.2020 nga IKSHPK ne Prishtine kemi pranuar testet ku e gjithe familja kemi rezultuar NEGATIV per Covid-19. Te njejten dite ka qarkulluar nje liste me emrat e qytetareve te komunes se Pejes te testuar per Covide-19 ku emri ime figuronte si POZITIV. Po ashtu te njejten dite nga imstituti ne Peje dhe nga IKSHPK kam pranuar telefonate ku me eshte kumtuar se nga tre antaret e familjes une kam rezultuar POZITIV.Kam kerkuar te me informojn se si eshte e mundur qe i njejti institucion ma leshon vertetimin per rezultat NEGATIV per Covid-19 ndersa ne anen tjeter me rradhitin ne liste si e rezultuar POZITIV.
Nuk kam pranuar pergjigje adekuate dhe nuk me jane pergjigjur ne telefonatat e vazhdueshme nga ana ime.Te nesermen me daten 31.07.2020 kemi udhetuar ne Shkup per operacion te djalit,ndersa me qense kam qene e shqetesuar me informimin e IKSHPK-s me teste kunderthense me daten 01.08.2020 ne spitalin e Sistina ne Shkup kam bere testin per Covid-19 i cili rezulton poashtu NEGATIV.
Pra une i posedoj 2 teste me rezultat NEGATIV per Covid-19.
Te njejten dite duke u kthyer ne Peje kemi pranuar telefonata nga inspektor te IKSHPK-s dhe Policia e Kosoves te cilet thone se kane ardh me na dorzuar vendimin per veteizolim.
Me te arritu ne Peje afersisht rreth ores 17:00 jemi paraqitur ne Stacionin Policor ne Peje zyrtarit policor i kam prezantuar raportin ku rezultoj NEGATIV per Covid-19 i cili ka thene se qenka rast interesant ndersa na ka informuar se per pak minuta do te vijne se bashku me
inspektoret per te na dorezuar vendimin per veteizolim por nuk kane ardhur fare.
Sot me daten 02.08.2020 se bashku me bashkeshortin me sygjerim te zyrtarit policor me te cilin kemi kontaktuar nje dite me pare kemi shkuar ne stacionin Policore per te dhene deklarate lidhur me rastin por na priti befasia e radhes.
Perkunder faktit se Policia ka qene ne dieni se posedojm testin e dyte nga Shteti Maqedon nuk na kane mundesuar te jepim
deklarate duke na qortuar pse keni dale nga shtepia duke na kerkuar te kthehemi ne shtepi ngase do te vijne me inspektoret per te na dorezuar vendimin per veteizolim.
Perkunder kesaje, gjere tani Policia me Inspektoret nuk na kane sjelle vendimin per vetizolim.
Ketu jane rezultatet e dy testeve qe rezultojn Negativ dhe lista ku une rezultoj Pozitiv.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending