Connect with us

Lajme

QKUK filloi detektimin e sëmundjes verbuese

Published

on

Pasi gazeta “Zëri” publikoi skandalin e verbimit të fëmijëve kosovarë, si rezultat i trajtimit të retinopatisë premature në Klinikën e Neonatologjisë në QKUK, me ndihmën e fondacionit “Aksioni për nëna dhe fëmijë”, QKUK-ja ka startuar procedurat e skriningut, me qëllim të hetimit të hershëm dhe diagnostikimit me kohë të sëmundjes së retinopatisë e cila çoi në verbimin e shumë fëmijëve kosovarë

Një muaj pasi gazeta “Zëri” ka publikuar skandalin e verbimit të fëmijëve kosovarë që trajtoheshin në Repartin e Neonatologjisë si rezultat i sëmundjes “Retinopatia premature”, në këtë klinikë, por edhe në Klinikën e Oftalmologjisë, janë mobilizuar për të filluar procedurat e skriningut, apo detektimit të sëmundjes, sipas protokolleve mjekësore.

Lajmin për gazetën “Zëri” e ka konfirmuar drejtori i Shërbimit Klinik Universitar të Kosovës Curr Gjocaj, sipas të cilit, QKUK-ja ka bërë një marrëveshje me Fondacionin “Aksioni për Nëna dhe Fëmijë” e cila do të jetë valide deri në fund të vitit.

Bazuar në këtë marrëveshje, fondacioni, thotë Gjocaj, do të sjellë ekspertë, të cilët do të menaxhojnë fillimin e procesit sa i përket skriningut të retinopatisë premature, i ashtuquajtur ROP.

Ndërkohë, në një njoftim që drejtoresha e Klinikës së Neonatologjisë, Mynevere Latifi – Hoxha, i dërgon drejtorit Gjocaj, Inspektoratit Shëndetësor të Kosovës, drejtorit të Klinikës së Syve, Florim Zejnullahut, por edhe Mrika Aliut nga Fondacioni “Aksioni për Nëna dhe Fëmijë” i njofton ata se kanë filluar të kryejnë skriningun e ROP-it./Zëri/

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending