Connect with us

Lajme

Qindra finlandezë të zhveshur, zhyten në ujë për të thyer rekordin botëror (Foto)

Published

on

Ndërsa Finlanda më së shpeshti ngjall mendimet e saunave me avull dhe shetitjet në pyje të dendura me drunj, finlandezët gjithashtu janë të prirur për kënaqësitë e tjera tokësore. Fundjavën e kaluar, qindra finlandezë u mblodhën në qytetin e Joensuu-së për të thyer rekordin botëror për numrin më të madh të njerëzve të zhveshur.

Organizatorët e kësaj ngjarjeje e konfirmuar numrin e 789 notarëve të zhveshur që u futën në ujërat e ftohta të Gjirit të Linnunlahti-t, të cilët me sukses tejkaluan rekordin e mëparshëm që e kishin mbajtur tre australianë, raporton transmetuesi kombëtar finlandez “Yle”, transmeton Periskopi.

Kjo ngjarje u njoftua disa javë më parë si një sfidë për simpatizantët e festivalit të muzikës popullore “Ilosaarirock” për të shënuar njëqind vjetorin e Finlandës, e cila festohet në mbarë vendin.

JÖSSES! NAKU-UINNIN MAAILMANENNÄTYS ON NYT NAPATTU SUOMEEN!! ??? @radiorocksuomi #ilosaarirock2017 #kesänparasviikonloppu

A post shared by Ilosaarirock Festival (@ilosaarirock) on

Megjithësi qëllimi fillestar ishte të mblidheshin 1.000 zhytës të dobët (një mijë kapele të gjelbra), edhe pse nuk u arrit ky numër fiks gjithsesi numri prej 789 ishte i mjaftueshëm. Para rënies së planifikuar, gjërat nuk dukeshin mirë, pasiqë një numër shumë i vogël njerëzish ishin zhveshur për sfidën. Por, gjithçka u rregullua kur dielli erdhi në momentin e duhur, dhe kështu frymëzoi turmën për t’u hedhur në ujë.

Zhytësit duhej të qëndronin në ujë për të paktën pesë minuta për të thyer rekordin e mëparshëm i cili ishte vendosur në plazhin jugor të “Perth” më 8 Mars të vitit 2015, raporton Periskopi.

 

 

Gjithashtu pasi ata përjetuan kontaktin me ujin, filluan të brohorasin himnin kombëtar të Finlandës në mënyrë që festa të ishte më e veçantë.

 

 

Herët e kaluara, Finlanda ka bërë dy përpjekje të pasuksesshme për të thyer rekordin botëror për të bërë një tentativë kolektive për t’i tërhequr admiruesit e notit lakuriq. Festivali “Ilosaarirock” është një një festival vjetor i rock-ut i cili mbahet në fundjavën e dytë të korrikut në Joensuu të Finlandës lindore. E themeluar në vitin 1971, Ilosaarirock është festivali i dytë më i vjetër në Finlandë, akoma aktiv, dhe një nga më të vjetrat në Evropë, duke mbledhur dhjetëra mijëra vizitorë./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending