Connect with us

Lajme

Qeverisja tremb investitorët

Me Ligjin për investime strategjike, Qeveria synon ta përmbysë trendin negativ të investimeve në Kosovën e pasluftës, duke pasuruar ofertën për investitorët.

Published

on

Por përfaqësues të bizneseve dhe njohës të zhvillimeve ekonomikë thonë se ligji nuk i zgjidh problemet e akumuluara në Kosovë dhe se nuk është garanci për sjelljen e investimeve. Mungesa e sundimit të rendit e ligjit dhe niveli i lartë i krimit e korrupsionit po shihen si arsye që do të vazhdojnë t’i trembin investitorët potencialë.

Miliardat e derdhur në 17 vjetët e pasluftës nuk kanë qenë të mjaftueshëm për një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. Vetëm në energjetikë janë harxhuar mbi 1 miliard euro, shkruan sot “Koha Ditore”.

Por Kosova është dashur prapë të hyjë në marrëdhënie kontraktuake për ndërtimin e një termocentrali të ri, për shkak se miliardat e shpenzuara kanë qenë investime emergjente “ad hoc”. Pas luftës Kosova iu nënshtrua transformimit të ekonomisë, duke vënë në shitje pronat shoqërore. Privatizimi i KEK-ut, dhënia në shfrytëzim e aeroportit “Adem Jashari”, privatizimi i “Ferronikelit”, “Sharrcemit” dhe shumë ndërmarrjeve të tjera, nuk kanë përmbushur pritjet për zhvillim ekomomik e ulje të papunësisë, rrjedhimisht varfërisë… (më gjerësisht lexoni sot në “E diela me Koha Ditore”)

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending