Connect with us

Lajme

Qeverisë i mungon angazhimi në luftën kundër korrupsionit

Mungesë angazhimi e nisma të dobëta legjislative nga ana e Ekzekutivit në fushën e luftimit të korrupsionit ka gjetur dokumenti teknik “Shqyrtimi i kornizës institucionale dhe operacionale të Agjencisë Kundër Korrupsionit të Kosovës”.

Published

on

Në dokumentin e hartuar nga një ekspert i Këshillit të Evropës (në dokument nuk i përmendet emri), në kuadër të “Projektit kundër krimit ekonomik në Kosovës”, të financuar nga Bashkimi Evropian dhe Këshilli i Evropës dhe që është implementuar nga ky i fundit, thuhet se Agjencia Kundër Korrupsionit (AKK) është e stërngarkuar me detyra që kanë ndikim të ulët në zbulimin, zbutjen dhe parandalimin e rreziqeve të korrupsionit dhe që nuk korrespondojnë me pritjet publike për misionin dhe qëllimet e agjencisë.

Dokumenti në të cilin thuhet se qëndrimet e shprehura nuk mund të konsiderohen se pasqyrojnë opinionin zyrtar të Bashkimit Evropian dhe të Këshillit të Evropës, potencon se reforma e propozuar duhet të shkojë në drejtim të lirimit të AKK-së nga një varg detyrash administrative dhe të rikualifikimit dhe rishpërndarjes së fuqisë punëtore të saj në fushat në të cilat Agjencia mund të ketë një kontribut pozitiv në parandalimin dhe luftën kundër korrupsionit.

Dokumentin të cilin e ka siguruar gazeta nga burime të veta është hartuar në janar të këtij viti. Në mënyrë zyrtare atë kanë refuzuar ta japin Zyra e Këshillit të Evropës në Kosovës, zyrtarja e së cilës ka thënë se ai duhet të kërkohet në AKK. Ndërkohë që këta të fundit nuk kanë kthyer përgjigje as në kërkesën e gazetës për të pasur dokumentin e as në atë se si i vlerësojnë gjetjet e tij.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending