Connect with us

Lajme

‘Qeveria nuk i përkrahë projektet e Komunës së Prishtinës’

Niveli lokal nuk i ndal akuzat ndaj nivelit qendror, kjo për arsye se shumë pak përkrahet në investime e projekte të ndryshme. Debate të tilla janë zhvilluar për vite të tëra, sidomos në Prishtinë, kur parti të ndryshme udhëhiqnin me kryeqytetin e me Qeverinë e Kosovës.

Published

on

Nga krejt kjo pësojnë qytetarët, që mbesin pengë të zhvillimit të qytetit, si pasojë e inateve politike, raporton “038” në KTV.

Mungesa e investimeve nga niveli qendror në kryeqytet gjithmonë ka qenë temë e nxehtë diskutimesh për vite të tëra.

Ankesa për këtë ka pasur edhe në kohën kur me Prishtinën qeveriste LDK-ja e Isa Mustafës, kurse me nivelin qendror udhëhiqte PDK-ja e Hashim Thaçit.

Të njëjtat ankesa kanë nxitur debat edhe tash kur Vetëvendosja udhëheq me Prishtinën, kurse LDK-ja me Qeverinë e Kosovës.

Niveli lokal zakonisht ankohet se për arsye politike nuk po përkrahen projekte të ndryshme zhvillimore në kryeqytet.

Ky lloj debati është bartur edhe në Kuvendin e Kosovës, ku gjatë mbledhjes së komisionit parlamentar për Infrastrukturë, deputeti i Vetëvendosjes, Faton Topalli, kritikoi ministrin e këtij dikasteri në Qeverinë e Kosovës, Lutfi Zharku, se nuk ka realizuar asnjë projekt në kryeqytet.

Mirëpo, një konstatim të tillë e kundërshtoi Zharku. Madje, ky tha se komuna e Prishtinës është e vetmja që nuk ka sjellë asnjë projekt në ministri, që kjo e fundit më pas ta mbështesë financiarisht.

 

E sipas shefit të asamblistëve të partisë më të madhe opozitare në kryeqytet, LDK-së, Agim Gashi, duhet bashkëpunim më i madh ndërmjet qeverisjes lokale dhe asaj qendrore, pasi sipas tij, asnjëra nuk mund t’i zhvillojë politikat e ndara nga njëra-tjetra.

Gashi ka thënë se përkundër mungesës së kërkesave, Ministria e Infrastrukturës në planin e saj të investimeve ka disa projekte në Prishtinë.

Sipas tij, do të ndërtohet rruga Hajkobill – Tuxhec, deri në Kamenicë, pastaj zgjerimi i rrugës në Veternik, si dhe rruga te Dheu i Kuq deri në kufi.

E derisa numëron projektet, që thotë se ministria i ka bërë edhe pse s’ka pasur kërkesë nga Komuna e Prishtinës, mungesën e kërkesave nga kjo e fundit e quan “kryeneçësi”.

Ai shton se LDK-ja, gjatë qeverisjes së saj në kryeqytet, për projektet e mëdha gjithmonë ka kërkuar ndihmë në Qeveri.

Përfaqësues të organizatës Iniciativa për Progres, e cila monitoron punën e komunës, thonë se ka një kohë të gjatë që mungon komunikimi në mes nivelit qendror dhe qeverisjes lokale në Prishtinë.

Kjo, sipas tyre, bie mbi kurrizin e qytetarëve të Prishtinës, të cilët janë viktimë e inateve politike.

Demolli nuk pajtohet as me mungesën e kërkesave, por as me qasjen e ministrisë.

Sidoqoftë, në Kosovë asnjëherë nuk ka ndodhur që e njëjta parti të udhëheqë edhe me kryeqytetin edhe me qeverinë.

Kjo ka bërë që akuzat dhe kundërakuzat për mungesë të mbështetjes financiare të jenë tema diskutimesh, e mbase edhe arsyetimesh për dështime në sfera të ndryshme.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending