Connect with us

Lajme

Qeveria i ka gati grupet e përfaqësimit në Procesin e Stabilizim-Asociimit

Published

on

Qeveria e Kosovës ka vendosur se si të përfaqësohet në katër strukturat e Stabilizim-Asociimit. Ekipet janë formuar tashmë, shkruan sot Koha Ditore.

Mbështetur në një rregullore, që e ka miratuar Qeveria, e një kopje të së cilës e ka siguruar gazeta të enjten, janë këto struktura në të cilat do të përfaqësohen institucionet qeveritare të shtetit: Këshilli i Stabilizim-Asociimit; Komiteti i Stabilizim-Asociimit; Nënkomitetet e Stabilizim-Asociimit dhe Grupet e veçanta të Stabilizim-Aasociimit.

MSA-ja është firmosur dhe ratifikuar vitin e shkuar, për llogari të së cilës autoritetet vendore janë obliguar të ndërmarrin një listë të gjatë veprimesh dhe në gjithë procesin e zbatimit duhet të komunikojnë me autoritetet e Bashkimit Evropian.

Midis detyrave që duhen kryer është edhe amendamentimi i Kushtetutës, hartimi ose ndryshimi i rreth 100 ligjeve dhe nxjerrja e rreth 200 akteve nënligjore – udhëzime administrative dhe rregullore. Të gjitha veprimet Ekzekutivi i ka listuar në Programin kombëtar për zbatimin e MSA-së, dokument ky 557-faqesh.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending