Connect with us

Lajme

Qeveria çeke hedh poshtë idenë e presidentit për referendum

Published

on

Qeveria e Çekisë e ka hedhur poshtë kërkesën e presidentit, Milos Zeman, që ky shtet të thërrasë referendum për anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe NATO, pas votimit në Britani për largim nga BE-ja.

“Anëtarësimi në këto dy organizata është garantim i stabilitetit dhe sigurisë”, ka deklaruar mbrëmë zyra e kryeministrit të Çekisë, Bohuslav Sobotka. Milos Zeman. Mëtutje, në deklaratë theksohet se “qeveria nuk po e shqyrton të ndërrmarë një hap të tillë  që do të paraqiste pikëpyetje në anëtarësimin dhe orientimin afatgjatë të politikës së jashtme të Republikës së Çekisë” dhe për pasojë nuk parashikohet asnjë referendum.

Një ditë më parë Presidenti Milos Zeman bëri thirrje për mbajtjen e një referendumi për anëtarësinë e vendit të tij në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Zeman nuk ka fuqi ligjore të thërrasë referendumin, por ai është udhëheqës me ndikim në një vend ku shumica e votuesve janë skeptikë në lidhje me BE-në. Zeman shtoi se pavarësisht kësaj thirrje ai do të mbështeste mbetjen e Republikës Çeke në të dyja organizatat.

“Nuk pajtohem me ata që duan të lënë Bashkimin Evropian, por do të bëj gjithçka që ata të shkojnë në  referendum dhe të kenë mundësi të shprehen, tha ai. Komentet vijnë pasi Britania e Madhe, në referendumin e 23 qershorit, vendosi të braktisë Bashkimin Evropian.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending