Connect with us

Lajme

Qeveria, 152 milionë euro borxh për shpronësime

Published

on

Për ndërtimin e rrethrrotullimit në hyrje të Prishtinës, Stacionit të Autobusëve në Prishtinë iu mor një sipërfaqe e madhe e tokës, por deri më tash atij nuk i është kompensuar fare shuma prej 1,5 milion eurosh

Rrethrrotullimi në hyrje të Prishtinës u ndërtua në vitin 2011, por që nga ajo kohë Qeveria e Kosovës, e cila ka investuar në infrastrukturën e unazës, nuk i ka kryer të gjitha obligimet financiare.
Për t’u realizuar ai projekt, dy ndërmarrje të Komunës së Prishtinës lëshuan tokën e tyre.
Por, që nga ajo kohë Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), e cila kryen pagesat e shpronësimeve për projekte me interes nacional nuk ua ka paguar paratë këtyre dy ndërmarrjeve, ndonëse para se të nisin projektet palët janë marrë vesh për kompensim.
Vlera e borxhit është mbi 8 milionë euro, 7 milionë euro ndaj Ndërmarrjes Pronësore Banesore dhe 1.5 milion euro ndaj NSH Stacioni i Autobusëve.
Megjithëkëtë, obligimet aktuale të Qeverisë ndaj palëve të ndryshme për shpronësimet janë 152.90 milionë euro, ndërsa buxheti në këtë vit për shpronësime është 27 milionë euro, dhe Ministria dhe në këtë ndarje buxhetore nuk ka specifikime se cili subjekt do të kompensohet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending