Connect with us

Lajme

Putin në takimet zyrtare nuk i lodh përkthyesit

Published

on

“Gjatë takimeve zyrtare, Putini shpesh flet në gjuhën angleze, por gjatë takimeve që kanë karakter negociator ai flet me ndihmën e një përkthyesi, megjithëse ai kupton pothuajse çdo gjë dhe shpesh herë mundohet të korrigjojë përkthyesit kur gjenden në situata të vështira. Duke punuar si një përkthyes për nivelet më të larta politike e di se sa e vështirë dhe stresuese është situata” tha Peskov në një intervistë në kanalizn rus Rusia 1.

Gjatë samitit dy-ditor të G-20-ës, i cili u mbajt në qytetin gjerman të Hamburgut, Presidenti rus pati shumë takime dypalëshe dhe biseda zyrtare me presidentët e vendeve të tjera, shkruan Sputnik News, transmeton Periskopi.

Në takimet zyrtare, Presidenti rus Vladimir Putin komunikon me krerët e vendeve të tjera me ndihmën e përkthyesve. Por nëse biseda është e një natyre më informale, udhëheqësi rus shpesh flet anglisht pa ndihmën e askujt, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov.

Në darkën e G-20, Putini ishte ulur pranë zonjës së parë të SHBA-ve Melania Trump. Të dy ishin parë duke qeshur ndërsa folën me njëri-tjetrin.

Melania flet disa gjuhë, përfshirë gjermanishten, për të cilën edhe Vladimir Putin ka njohuri. Sipas njoftimeve të medias, Putini dhe Znj. Trump bënë një dialog të gjallë dhe pa kufizime pothuajse pa asnjë ndihmë nga një përkthyes./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending