Connect with us

Lajme

Punësia në Danimarkë arrin kulmin, por ka mungesë të fuqisë punëtore

Published

on

Banka Qendrore e Danimarkës ka thënë se teknikisht punësimi në Danimarkë e ka arritur nivelin e plotë dhe se tani vendi duhet të zgjerojë fuqinë e vet punëtore në mënyrë që t’i shmanget efekteve të dëmshme në ekonomi.

“Papunësia e ka arritur nivelin e vet struktural.. Nuk ka rezerva punëtore në mesin e të papunëve,” ka thënë kjo bankë në një raport, transmeton Express.

“Tashmë veç ekzistojnë shenja të presionit në tregun e punës. Indikacionet më të qarta janë raportimi për mungesa e punëtorëve në sektorët e ndërtimtarisë dhe prodhimit,” sipas saj.

Papunësia e rregulluar sezonale ishte 4.2 për qind në maj të këtij viti, që kryesisht i përgjigjet papunësisë së “fërkimit” që vjen si shkak i njerëzve që kalojnë periudha të shkurtra të kohës në punë të ndryshme.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending