Connect with us

Lajme

Pse të gjitha gjykatat ndërkombëtare përfshirë edhe Specialen, janë në Hagë?

Haga është qyteti i tretë më i madh në Holandë.

Published

on

Njihet si ‘kryeqyteti juridik i botës’.  Në Hagë ka shumë organizata Ndërkombëtare për Drejtësi.

Në vitin 1899, në Hagë mbahet Konferenca e Parë Ndërkombëtare e Paqes. Që atëherë, nis themelimi i qytetit ‘të drejtësisë’. Një nga proceset gjyqësore që përmendet në historinë e Hagës, është edhe ai kundër Slobodan Millosheviqit, transmeton D.Seeker.

Në Hagë, ka gjykata që trajtonë cështjet ndërkombëtare të krimit transnacional, korrupsionin, shkeljet e të drejtave të njeriut, shkeljet ambientale etj.

Haga është e njohur si qyteti i ‘paqes dhe drejtësisë’.

Në këtë qytet, ndodhet edhe objekti i Gjykatës Speciale, që do të merret me krimet e pretenduara të UCK-së. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending