Connect with us

Lajme

Pse sipas profesorit Bekim Lumi objekti në kampusin e UP-së nuk është “kishë”?

Published

on

Protesta e mbajtur në kampusin e Universitetit të Prishtinës për objektin që ndodhet brenda tij, kishën ortodokse për artistin, Bekim Lumi dhe njëherësh profesor në këtë universitet ishte një rikthim prapa ku para 20 viteve me brezin e tij kishin përpjekjet e njëjta, ta çojnë përpara Universitetin.

Ai në “Rubikon” të KTV-së gjithë këtë situatë e ka lidhur me dilemën hamletiane e që sipas tij është të jesh në mes të vullnetit për ta bërë më të denjë Universitetin dhe të mos jesh ndaj përpjekjeve të vazhdueshme për politizim të tij, transmeton Koha.net.

“Të jesh apo të mos jesh midis asaj dileme që është mbi 20 vjet tash për ta bërë UP-në një universitet të denjë dhe përpjekjet e vazhdueshme për instrumentalizim politik. Kjo dilemë hamletiane, të jesh apo të mos jesh duhet të shtrohet sa më shpejtë në Universitetin e Prishtinës”, ka thënë Lumi.

E që kisha nuk duhet të rrënohet pasi rrjedhimisht shoqëria kosovare do të kishte pasoja të mëdha ka thënë Bekim Blakaj, pasi sipas tij një gjë e tillë në botë do të interpretohej ndryshe.

“Ai objekt ka mbet një godinë fetare dhe kushdo në botë atë sot e quan kishë. Sipas kishës ortodokse serbe në momentin që vendoset kryqi atëherë mund të kryhen shërbime fetare. Mendoj që nuk është e arsyeshme që të mendohet rrënimi i objektit pasi do kishte pasoja të rënda për shoqërinë”, ka thënë Blakaj.

Mirëpo, Lumi nuk pajtohet se kisha është shenjtëruar dhe si e tillë ligjërisht nuk mund të cilësohet si kishë.

“Kanonizimi i plotë i një kishe bëhet vetëm pas shenjtërimit të kishës dhe me sa e di unë aty është vënë vetëm gurthemeli por nuk është bërë hapja ceremoniale e dyerve, duke qenë një rit i veçantë dhe duhet të mbahet një seancë e përurimit të kësaj kishe e cila bëhet pas finalizimit të gjithë ritualit ortodoks përcjellës”, ka thënë ai.

Sipas Lumit as kisha ortodokse serbe nuk mund ta quaj atë kishë. “As kisha ortodokse serbe nuk ka atribute për ta quajtur atë kishë”, përfundoi Lumi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending