Connect with us

Lajme

Pse po heshtin politikanët e “Listës së zezë”?

Published

on

Ambasadorë, deputetë, kryetarë të partive politike e kryetarë të komunave të Kosovës, figurojnë si “persona të rrezikshëm” në listën e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama.

Në këtë listë janë 37 shqiptarë nga e gjithë hapësira ballkanike.

Daut Haradinaj, Rexhep Selimi, Azem Syla, Haradin Balaj, Fatmir Limaj, Ramiz Lladrovci, Sami Lushtaku, Rrustem Mustafa, Emrush Xhemajli, janë disa prej emrave te shtetasve nga Kosova qe SHBA i konsideron “persona të rrezikshëm” për sigurinë e saj.

 Në listën e publikuar nga Departamenti amerikan i thesarit, në faqen e saj zyrtare përfshihen edhe një sërë kompanish, apo organizatash humanitare kryesisht me karakter islamik, si edhe disa grupime paramilitare, apo lëvizje ushtarake te krijuara që në kohën e luftës në Kosovë e Maqedoni, si Ushtria Çlirimtare e Kosovës, Armata Kombëtare Shqiptare etj.

Peronat apo kompanitë që figurojnë në “Listën e Zezë” cilësohet si të rrezikshëm, apo nën mbikëqyrje të rreptë për financim të terrorizmit, nxitje të ekstremizmit apo vepra të tjera të rënda.

Tribuna Channel ka provuar të kontaktojë me të apostrofuarit e kësaj liste. Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se nuk dëshiron të prononcohet rreth kësaj çështje. Të pa qasshëm kanë qenë edhe deputetët Rexhep Selimi e Daut Haradinaj.

Televizioni nuk ka arritur të marrë një përgjigje as nga dy ministritë, ajo e punëve të Brendshme dhe ajo e Jashtme.

Në këtë listë i vetmi shtetas nga Shqipëria është Idajet Beqiri. Ndërsa nga Maqedonia rezultojnë Menduh Thaçi, Gafur Adili dhe Nuri Bexheti.

Në publikim të Shtëpisë së Bardhë, thuhet se veprimet e personave që kërcënojnë paqen dhe përpjekjet ndërkombëtare për stabilizim në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë edhe aktet e dhunës ekstremiste dhe aktiviteteve obstruksioniste, vazhdojnë të përbëjnë një kërcënim të pazakontë dhe të jashtëzakonshëm ndaj sigurisë kombëtare dhe politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara.

Për këtë arsye, presidenti amerikan, Barack Obama ka vendosur që emergjenca kombëtare e shpallur më 26 qershor 2001, dhe masat e miratuara në atë datë, duhet të vazhdojnë të mbesin në fuqi edhe pas 26 qershorit 2016.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending