Connect with us

Lajme

Pse manipulohet me numrin e saktë të kosovarëve në Siri dhe Irak?

Published

on

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me Institutin “SET” dhe “DC Center” nga Turqia, organizuan konferencë me temë “Mbyllja e korridorit për luftëtarët e huaj – Forcimi i bashkëpunimit Kosovë – Turqi”.

Në këtë tryezë u tha që shifrat të cilat janë prezantuar deri tash rreth pjesëmarrjes së kosovarëve në Siri dhe Irak janë të pavërteta.

Sipas  udhëheqësit të KCSS-së, Florian Qehaja, në Siri dhe Irak nuk janë më shumë se 60 deri në 70 kosovarë.

“Shifrat që publikohen në opinion nuk janë reale. Në bazë të informatave  që kemi ne, 60 deri në 70 është numri i kosovarëve që kanë shkuar në Siri dhe Irak. Madje ne jemi të befasuar me shifrat që janë publikuar deri tash lidhur me këtë numër”, ka thënë Qehaja.

Sipas Burim Ramadanit, ish deputet nga radhët e AAK-së, përhapja e këtyre ideologjive vjen edhe si pasojë e qeverisjes së dobët.

“Shteti i brishtë po mundëson ambient më të mirë për përhapjen e ideologjive ekstremiste, dhe ky nuk është vetëm një konstatim i imi, por kështu e thotë edhe strategjia për parandalimin e ekstremizmit të dhushëm dhe radikalizmit në Republikën e Kosovës”.

Në këtë tryezë u tha se 36 gra janë të përfshira në grupet ekstremiste. Gjithashtu u theksua se rrjetet  sociale janë rruga kryesore e rekrutimit të të rinjëve nga xhihadistët.

“Shumë gra të cilat janë të martuara shkojnë pas burrave të tyre në Siri. Nuk dihet se a janë të detyruara apo këtë rrugë e marrin me dëshirën e tyre. Në nën tjetër e kemi një grupmoshë të caktuar të vajzave të cilat kanë shfaqur një interesim për të marr pjesë në grupe të radikalizuara, një numër të të cilave raste i ka parandaluar Policia e Kosovës. Motivet e këtyre vajzave se pse e zgjedhin këtë rrugë, ne i kemi ende të paidentifikuara dhe të pasqaruara”, tha sociologia, Sibel Halimi.

Aty u fol edhe për rrymat ekstremiste fetare, dhe kohën se kur janë zhvilluar ato.

Yusuf Suleyman Inanc, ekspert i sigurisë në Turqi, tha se sekti Sufi dhe Salafi ka filluar të zhvillohet në fund të shekullit IX-të dhe në fillim të shekullit XX-të duke e harruar islamin tradicional.

Në panel janë diskutuar edhe çështje të ndryshme që kanë të bëjnë me parandalimin e përhapjes së ekstremizmit dhe terrorizmit islamik në Kosovë dhe Ballkan.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending