Connect with us

Lajme

Pse ISIS zgjedh të bombardojë gjatë muajit të Ramazanit?

Published

on

Më shumë se 160 persona humbën jetën gjatë sulmit të së dielës në Bagdad. Ky ishte vetëm një nga 8 sulmet që besohet të jenë kryer nga Shteti Islamik gjatë muajit të myslimanëve, muajit të Ramazanit.

Në total, më shumë se 300 persona vdiqën nga këto sulme nga Daka në Stamboll.

Ramazani në mënyrë tradicionale shihet si muaji më i shenjtë shpirtëror në kalendarin islamik. Për 30 ditë, myslimanët heqin dorë nga të ngrënit dhe nga të pirit gjatë orëve të rrezeve të diellit dhe besojnë se Zotit është në pjesën e faljes gjatë kësaj kohe.

Xhamitë zakonisht janë më të mbushura se herët e tjera, me adhurues që kërkojnë mëshirën dhe bekimet hyjnore.

Në këtë periudhë puritanizmi,  ekstremistët kërkojnë të godasin me gjithçka kanë.

Ata besojnë se është një moment i përshtatshëm për të ushtruar luftën e tyre kundër qytetërimit dhe besimtarëve me më shumë sulme se normalja.

Në të vërtetë, faqja zyrtare e Frontit Al-Nusra, kohët e fundit e ka përshkruar si “muaji i pushtimeve”

Që në fillim të Ramazanit, zëdhënësi i ISIS Abu Mohammad al-Adnani iu drejtua mbështestëve në të gjithë botën: “Përgatituni që ta ktheni këtë muaj në muajin e fatkeqsive kudo për jo-besimtarët, sidomos për luftëtarët e kalifatit në Europë dhe Amerikë”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending