Connect with us

Lajme

Pse dështoi grushtshteti në Turqi

Published

on

Për disa orë me radhë, mijëra ushtarë turq morën në kontroll zonat kryesore të Ankarasë dhe Stambollit për të tentuar grusht shtetin ndaj qeverisë aktuale.

BBC ka publikuar një artikull në të cilin tregon se përse dështoi komploti i një pjese të ushtrisë kundër Recep Erdoganit, transmeton Koha.net. BBC shkruan se në momentet e para të grusht shtetit nuk kishte shenja të Erdoganit, ndërsa komplotistët është dashur të fitojnë përkrahjen e publikut, veçanërisht të pjesës më të madhe të ushtrisë turke.

“Kryeministri Binali Yildrim dukej që i printe rezistencës së grusht shtetit, por shumica e turqve e dinë se ishte Erdogani, ai i cili shfaqi shenja të fuqisë që planifikonte ta shtrinte atë kundër grusht shtetit”, shkruan BBC.

“Nëse dëshironin suksesin e grusht shtetit, komplotistët është dashur ta mbajnë larg fotografinë e tij dhe këtë nuk ia dolën ta bënin. ‘Unë jam komandanti’, dëgjohej Erdogan në një video”, shkruan më tej mediumi anglez.

Ndryshimi i situatës

Me orë të tëra ishte e paqartë se ku ishte Erdogani. Raportohej se ishte në pushime në Marmaris, thellë në jug-perëndim të Turqisë. BBC shkruan se situata mori kahe negative për komplotistët kur presidenti u shfaq në aeroportin “Ataturk” në Stamboll.

“Në momentin kur u shfaq, ishte e qartë se qeveria po merrte kontrollin dhe kishte përkrahjen e figurave kryesore të ushtrisë. Ankaraja, qytet në të cilin ndodhet qeveria e tij, nuk ishte e sigurt, por në Stamboll ai i foli direkt Turqisë”, thuhet në analizën e BBC-së.

“Ishte akt i tradhtarëve dhe rebelëve”, tha Erdogan gjatë fjalimit të tij, transmeton Koha.net. Ilnur Cevi, këshilltar presidencial më vonë tha se grusht shteti ishte mposhtur nga dëshira e popullit turk.

“Është e qartë se ishte tentim grusht shteti, por situata ndryshoi shpejt në favor të qeverisë dhe Erdogani kërkoi nga qytetarët që të dalin nëpër rrugët e Ankarasë dhe Stambollit dhe këtë e bënë ata”.

Kontrolli i mesazheve

Në realitet, ushtarët që morën në kontroll studiot e TRT-së tentuan që t’i nxirrnin jashtë punonjësit e televizionit, dhe ata vazhduan transmetimin duke urdhëruar prezantuesen që të lexonte deklaratën e grusht shtetit.

Por plani i komplotistëve me mediet dështoi pasi Erdogani përsëri u shfaq në një video thirrje, duke kërkuar nga turqit që të dalin në rrugë. Presidenti ka qenë me fat. Ai tha se hoteli ku po qëndronte është bombarduar nga komplotistët.

Grusht shtet pa përkrahje

BBC shkruan se që të ketë sukses një grusht shtet, ajo duhet ta ketë përkrahjen e plotë të ushtrisë. Një numër i madh i tyre ishin të përfshirë, por gjenerali kryesor Gen Hulusi Akar, nuk ishte pjesë e grusht shtetit, as shefi i ushtrisë në Stamboll, që mori në dorë komandën kur Gen Akar po mbahej peng nga komplotistët.

Grusht shteti nuk kishte përkrahje as politike as publike. Liderët thanë se Turqia ka parë mjaftë grusht shtete dhe nuk donin që të përsëritej e njëjta histori.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending