Connect with us

Lajme

Protesta ne Gjermani, kundërshtohet marrëveshja tregtare me SHBA-të

Published

on

Me dhjetëra mijëra vetë kanë dalë në rrugët e qyteteve të Gjermanisë për të kundërshtuar marrëveshjen tregtare transatlantike mes BE-se dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Për demonstruesit, TTIP apo Partneriteti i Tregtisë dhe Investimeve do të ul standardet europiane të ushqimeve dhe mbrojtjen e mjedisit, e mund të çojë ndër të tjera edhe drejt shkurtimit të vendeve të punës.

Mbështetësit e propozimit nga ana tjetër premtojnë reduktim të tarifave dhe nxitje të rritjes ekonomike.

“Nuk e kuptoj fare sesi parlamentarët tanë pranojnë të dërgohen në një zyrë të vogël për dy orë ku i lejohet të lexojnë për marrëveshjen TTIP, por nuk mund të marrin shënime ndërsa ne si publik nuk kemi asnjë informacion mbi këtë marrëveshje. Kur negociohen gjëra të tilla kaq të rëndësishme, duhet marrë edhe mendimi i popullit. Kjo është demokracia për mua”, tha Carsten Strauch, protestues.

“Ne do të donim që tregtinë ta përcaktojë demokracia dhe jo e kundërta. Mund ta shikoni sesa shume njerëz janë mbledhur, është hera e tretë që vijnë këtu. Atyre nuk u pëlqen kjo që po ndodh”, tha një tjetër.

BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara i nisin në vitin 2013 negociatat mbi marrëveshjen që Barack Obama kërkon ta vulosë përpara se të lërë postin e presidentit në muajin janar.

Fale marrëveshjes TTIP, Amerika synon t’i eksportojë më lehtë produktet e saj, dhe në sektorin bujqësor kjo nënkupton më së pari prodhime të manipuluara gjenetikisht.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending