Connect with us

Lajme

Propozimi i Fatos Lubonjës për krijimin e Qeverisë në Kosovë

Published

on

Paaftësia e shqiptarëve për të kapërcyer interesin vetjak kur ky është kundër interesit të shoqërisë është shkaku dhe njëherësh treguesi kryesor i prapambetjes së shqiptare.

Në këtë aspekt, sipas analistit nga Shqipëria, Fatos Lubonja, është e trishtueshme ajo që po ndodh në Kosovë aktualisht.

Sipas tij, zgjidhje ka pa fund, por që ato të kryhen duhet çliruar koka e politikanëve shqiptarë nga kjo e keqe, transmeton zeri.info.

“Paaftësia e shqiptarëve për të kapërcyer interesin vetjak kur ky është kundër interesit të shoqërisë është shkaku dhe njëherësh treguesi kryesor i prapambetjes sonë. Kjo na ka mbajtur në regjime autoritare të korruptuar e të padrejtë duke na shtyrë ta braktisim vendin”, ka thënë Lubonja për gazetën “Zëri” duke shtuar: “është e trishtueshme kjo që po ndodh në Kosovë në këtë aspekt. Zgjidhje ka pa fund, por që ato të kryhen duhet çliruar koka e politikanëve shqiptarë nga kjo e keqe dhe momentalisht duket se ky çlirim është më i vështirë se çlirimi nga një pushtim i huaj”, transmeton zeri.info.

Më tutje gjatë bisedës për “Zërin” Lubonja ka thënë se kjo paaftësi është më e rrezikshme se çdo bashkëpunim me Listën Serbe apo këdo tjetër.

“Kjo paaftësi që në thelb është paaftësi për të ndërtuar shtetin e së drejtës kundër shtetit të personit/ave është rrezik më i madh se çdo bashkëpunim me Listën Serbe apo ku di unë”, ka thënë analisti shqiptar

Sipas Lubonjës, kapërcimi mund të bëhet vetëm duke i ndëshkuar politikanët e korruptuar.

“Duke qenë se në Shqipëri kemi mbi 100 vjet që nuk e arrijmë këtë, më duket punë e vështirë. Kjo mund të arrihet kur populli i ndëshkon kësi politikanësh dhe jo kur bashkëpunon me ta në një rreth vicioz që i riprodhon ata, duke mos lejuar të dalë kush ta thyejë rrethin vicioz”, ka thënë ai. Pavarësisht të gjithave, Lubonja ka një zgjidhje teorike, megjithëse thotë se në praktikë kjo i duket e pamundur.

“Në këto kushte më duket shumë e lehtë të jap zgjidhje në teori: P.sh. Krijimi i një Qeverie me kryeministër një figurë të respektuar që nuk është në krye të asnjërës prej partive kryesore, i mbështetur p.sh. nga ‘Vetëvendosja’ dhe nga LDK-ja, por më duket praktikisht gjë e pamundur se shqiptarët nuk funksionojnë dot në këtë mënyrë. Kam frikë se në këto kushte do të kemi një zgjidhje që do të jetë përsëritje e politikave të vjetra”, ka përfunduar Lubonja.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending