Connect with us

Lajme

“Pronto II”, dëshmia se sa i politizuar është sistemi prokurorial

Published

on

Sistemi prokurorial në Kosovë është i politizuar. Këtë e dëshmon afera e fundit “Pronto II”, thotë në intervistën për “E diela me Kohën Ditore” Ehat Miftaraj, hulumtues i lartë në Institutin e Kosovës për Drejtësi (IKD).

Sipas Miftarajt, Prokuroria e Shtetit po bën vetëm veprime procedurale për ngritjen e aktakuzave kundër njerëzve të profilit të lartë, por të cilat nuk po arrijnë të provohen në gjykata me aktgjykime dënuese. “Kjo nuk paraqet sukses të Prokurorisë së Shtetit, pasi që suksesi i këtij institucioni do të duhej të matej me aktgjykime përfundimtare”, thotë Miftaraj.

Duke u bazuar në hulumtimet që ka bërë organizata ku punon, Miftaraj thotë se 60 për qind e kallëzimeve penale që bën prokuroria ndaj zyrtarëve të ndryshëm pushojnë pa u ngritur aktakuza. Fat të njëjtë kanë pothuajse edhe aktakuzat e prokurorisë të paraqitura në gjykatë, ku një numër i konsiderueshëm hidhen për arsye të ndryshme, për mungesë të provave, të dëshmive dhe për shkak të arritjes së afatit të parashkrimit të ndjekjes penale.

Bazuar në gjetjet e monitorimit, të evidencuara në raportet e IKD-së, gjatë vlerësimit dhe analizimit lidhur me mënyrën e zgjidhjes së rasteve të korrupsionit në prokurori dhe gjykata, rezulton se në përqindje, nëse ndaj 100 personave janë parashtruar kallëzimet penale për korrupsion, vetëm rreth 8 prej tyre janë dënuar me aktgjykim dënues… (intervistën e plotë e gjeni sot në “E diela me Koha Ditore”)

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending