Connect with us

Lajme

Pronarët që lëshuan shtëpitë për shkolla do të kompensohen

Qeveria e Kosovës që nga java e ardhshme nis shqyrtimin e Projektligjit për kompensimin e mësimdhënësve gjatë viteve 1989-99.

Published

on

Kryetari i SBASHK-ut Rrahaman Jasharaj ka thënë për “Zërin” se  në këtë komision punues do të marrin pjesë Ministria e Arsimit, Ministria e Financave si dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, dhe SBASHK-u me anëtarët e vet.

Ndërsa, ai ka njoftuar se në projektligjin për kompensimin e mësimdhënësve të paraluftës përveç mësimdhënësve do të kompensohen edhe pronarët e shtëpive- shkolla që kanë lëshuar shtëpitë e tyre për t’u përdorur si shkolla, raporton Zëri.info

Dhe, kjo kategori (pronarët e shtëpive shkolla), sipas tij do të kompensohen duke marrë benificionet për kontribut me rastin e pensionimit.

Me këtë projektligj do të kompensohen edhe stafi administrativ i paraluftës si dhe këshillat tjera që kanë punuar në atë kohë.

Janë 27 mijë mësimdhënës që duhet të kompensohen për vitet 89/99.  Shuma e benificioneve të llogaritur është 170 euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending