Connect with us

Lajme

Prokuroria vendos kur të nisë punën Gjykata Speciale

Published

on

Gjithçka është gati që Gjykata Speciale të nis punën e saj, por ende nuk ka datë të saktë se kur do të bëhet një gjë e tillë. Tashmë varet nga Prokuroria se kur do t`i nisë aktakuzat e para në Gjykatë.

Në një prononcim për “Indeksonline”, avokati Tomë Gashi ka thënë se kur Prokuroria t`i nisë aktakuzat e para, atëherë Specialja do të fillojë punën.

“Nuk ka ndonjë datë të saktë se kur pritet fillimi i punës së Gjykatës Speciale, por kjo më tepër tash varet nga Prokuroria e cila do të duhet t`i dërgojë aktakuzat e para në Gjykatë. Gjykata tash është e formuar, e ka strukturën ligjore, janë gjyqtarët të zgjedhur, është stafi juridik dhe stafi teknik kështuqë tani varet nga Prokuroria se kur është e gatshme t`i dërgojë aktakuzat e para, se sa prej Gjykatës”, ka deklaruar ai.

Gashi ka komentuar vendimin e Speciales për t`i transmetuar drejtëpërdrejtë seancat gjyqësore ndaj ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Sipas tij, seancat që mund të jenë të ndjeshme nuk do të dalin direkt dhe do të jenë të mbyllura.

“Ajo është një ueb-faqe në të cilën do të transmetohen gjykimet në mënyrë që të jenë transparente, pra nëse ata i përmbahen asaj që kanë deklaru. Por kjo praktikë është e njëjtë si me ish-Tribunalin e Hagës ku vazhdimisht janë transmetuar seancat, mirëpo asnjë seancë nuk është transmetu direkt por me një vonesë prej 30 minutash që në rast se dikush përmend emra të dëshmitarëve të mbrojtur, ato të mos bëhen publike përmes mjeteve të informimit. Por, sido që të jetë Gjykata ka deklaruar se në séance të ndishme, ato do të jenë të mbyllura dhe nuk do të bëhen publike”, ka thënë Gashi tutje për “Indeksonline”.

Ndryshe, Gjykata Speciale do të gjykojë ish-pjesëtarët e UÇK-së të cilët dyshohen për krime lufte./Indeksonline/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending