Connect with us

Lajme

Profesorët e UP-së dembelë, mungojnë në ligjërata, provime e konsultime

Published

on

Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) ka shpalosur të gjeturat e raportit mbi monitorimin e punës së Universitetit të Prishtinës.

Në tri fakultete që kanë qenë pjesë e monitorimit të ORCA-s, janë gjetur mungesa të theksueshme të profesorëve në ligjërata, provime si dhe konsultime.

Aurela Kadriu, monitoruese nga ORCA gjatë monitorimit në Fakultetin Filozofik 31 profesorë të monitoruar gjatë orarit ë konsultimeve, 18 prej tyre kanë munguar në të gjitha terminët e konsultimeve. “Në 314 ligjëratat e monitoruara, 77 nuk janë mbajtur fare. Në 20 provime të monitoruara 1 nuk është mbajtur 5 prej tyre janë mbajtur nga asistentët ose profesorë jo të lëndës”, ka thënë ajo.

Dibran Hoxha, monitorues nga ORCA në Fakultetin Ekonomik, tha se shifrat e dala nga monitorimi janë shqetësuese, raporton Ekonomia Online.

“Shifrat janë shqetësuese sepse nga 40 profesorë të monitoruar ku 10 prej tyre kanë munguar në të gjitha terminet. Sa i përket ligjëratave të monitoruara prej 627, 77 prej të cilave nuk janë mbajtur. Në fakultetin ekonomik si parregullsi shihet se ligjëratat mbahen nga asistentët dhe jo nga profesorët.Dardan Konjufca, monitorues nga ORCA në Fakultetin Juridik, tha se janë paraparë të monitorohen 37 profesorë, por janë monitoruar 15 prej tyre, ku 6 prej tyre kanë munguar ne të gjitha oraret e konsultimeve.Ai bëri të ditur se Prej 236 ligjëratave të monitoruara 64 prej tyre nuk janë mbajtur fare.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending