Connect with us

Sporti

Prishtina ia thellon krizën Dritës

Prishtina ka shënuar fitoreve në kuadër të xhiros së 24 të Superligës së Kosovës në futboll.

Published

on

Prishtinasit kanë triumfuar si mysafirë të skuadrës gjilanase të Dritës me rezultat 3:1.

Megjithëse te dyja skuadrat e kërkuan rrugën e golit në 45 minutshin e parë, kjo pjesë përfundoi pa gola, transmeton Telegrafi.

Por, në pjesën e dytë ‘Plisat’ e kërkuan më shumë fitoren dhe këtë ia arritën përmes realzimit të dy golave.

Fillimisht, Abdoul Basid Khalid shënoi golin e epërsisë për mysafirët për t’i lënë rend pas pesë minutave edhe golit të dytë.

Khalid duket se ishte në super formë pasi që kompletoi ‘hat-trick’ pesë minuta para përfundimit të takimit.

Drita shënoi përmes Alban Shillovës golin e nderit duke e parabolluar bukur Alban Muçiqin tre minuta para përfundimit të takimit ndërsa në vazhdim të ndeshjes më nuk u tundën rrjetat e ekipeve respektive dhe kështu, takimi përfundoi në dobi të prishtinasve me rezultat 3:1.

Pas kësaj fitoreje, Prishtina forcon pozitën e tretë të renditjes tabelore të ligës elitare kosovare me 48 pikë, ndërsa Drita mbetet në vendin e dhjetë me 21 pikë.