Connect with us

Tech & Auto

Prezantohet zyrtarisht Mercedes EQS – Luks i jashtëzakonshëm e brendësi e digjitalizuar

Published

on

Limuzina elektrike luksoze duhet të gjejë blerës të pasur sepse ka një dizajn veçanërisht të efektshëm dhe komoditet të shkëlqyeshëm.

Sipas deklaratave të veta, Mercedes ka arritur një “pikë kthese” dhe për këtë arsye ka punuar vërtet shumë për prezantimin zyrtar të sedanit të tij elektrik luksoz EQS.

Në javët e fundit, disa detaje në lidhje me automjetin – me të cilin Mercedes dëshiron të konkurrojë me Tesla Model S në veçanti – kanë rrjedhur. Të enjten në mbrëmje, megjithatë, Mercedes zbuloi për herë të parë pamjen e modelit të saj të ri elektrik të nivelit më të lartë, transmeton Telegrafi.

“EQS u krijua për të tejkaluar pritjet më të larta, sepse kjo është ajo që përfaqëson” S “, tha CEO i Daimler Ola Källenius kur bëri një prezantim që do të tregonte në disa stacione në të gjithë botën se EQS ishte “për gjithë planetin”.

Pamja e Mercedes EQS duhet të kujtojë një tren me shpejtësi të lartë, thotë shefi i projektuesit të Daimler Gordon Wagener.

Pjesa e përparme dhe forma e EQS ndryshojnë shumë nga përfaqësuesit e mëparshëm të S-Class.

Harku i gjerë i lakuar i kulmit ndihmon që EQS të ketë një nga koeficientët më të ulët të tërheqjes për automjetet e serive. Koeficienti i tërheqjes është vetëm 0.2. EQS është mundësuar nga të paktën 245 kW. Varianti më i fuqishëm i drejtimit do të jetë një makinë me të gjitha rrotat me 560 kW, e cila aktualisht është duke u planifikuar. Falë baterisë së bordit me një kapacitet prej 108 kWh, duhet të jetë e mundur një distancë prej 770 kilometrash sipas ciklit WLTP.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech & Auto

iPhone 13 do të vijë me kamera diagonale

Published

on

Apple është duke sjellë ndryshime të dukshme në dizajnin e modeleve të iPhone 13.

Në një video të publikuar nga “EverythingApplePro” shihet se iPhone 13 dhe iPhone 13 CAD do të përmbajë kamera të reja mbrapa. Këto kamera pritet të vijnë me madhësi më të madhe.

Videoja e publikuar nga Filip Koroy specifikon se kamerat në iPhone 13 do të jenë diagonale.

iPhone 13 pritet të dalë në treg nga fundi i këtij viti.

Continue Reading

Lajme

Pse populli turk po investon kaq shumë në Bitcoin?

Published

on

Investitorët po i kthehen kriptovalutave pasi Erdogani shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore duke shkaktuar një tjetër rënie të Lirës turke.

Çajtorja e mëhallës është fokusi i jetës së përditshme në mbarë Turqinë, një traditë osmane që ka zgjatur për shekuj me radhë.

Në çajtoren “Vetëtime e Kuçe” në Çorum, pronarët e kanë një këmbë në të kaluarën dhe një tjetër në të ardhmen: është i vetmi lokal në shtet ku myshterinjtë mund të paguajnë me bitkoinë [bitcoin].

“Të gjithë që njohim në Çorum po nisin të investojnë në kriptovaluta. Ne mendojmë që brenda pesë vitesh, valutat e rregullta do të bien, dhe do të zëvendësohen me ato digjitale. Kështu që donim të ishin në pozitë të mirë,” thanë bashkëpronarët e çajtores, Hysejin Nalçë, dhe Kerem Kutay Jëlldërëm.

“Myshterinjtë më të vjetër mendojnë se është pak absurde. Na përqeshin. Por tash edhe dyqani afër po na kërkon që t’i mësojmë.”

Lira turke ra në mënyrë dramatike muajin e kaluar pasi presidenti Rexhep Taip Erdogan mori një vendim shokues, raporton The Guardian, përkthen në shqip Periskopi.

Ai vendosi të shkarkonte guvernatorin e Bankës Qendrore, Naci Agballin. Rezervat tash kanë guvernatorin e katërt në më pak se dy vjet, dhe lira ka humbur gjysmën e vlerës që prej krizës së valutës më 2018.

Inflacioni mbërriti pikën më të lartë në gjashtë muaj në muajin mars me 16,9 për qind, ose më shumë se 5 për qind se që ishte paraparaë, derisa papunësia mbetet e lartë, në shifrat 12,2 për qind.

Këto telashe të fundit ekonomike kanë çuar në rritjen e tregtisë me kriptovaluta në Turqi, me investitorët që po shpresojnë të përfitojnë nga bitkoini dhe të gjejnë strehë nga inflacioni.

Të dhënat nga hulumtuesi amerikan të analizuara nga Reuters tregojnë se vëllimi i tregtisë mes fillimit të shkurtit dhe 24 marsit ka arritur në 128 miliardë lira [rreth 15 miliardë euro], me kulmin që u arrit në vikend kur Agballi u shkarkua.

Edhe kërkimet në Google në Turqi për kriptovaluta e arritën kulmin gjatë javës para se Agball të shkarkohej.

Guvernatori, që e mori postin në nëntor, u raportua se ishte në mosmarrëveshje me Erdoganin.

Ky i fundit, për dallim nga shumica e ekonomistëve, beson se ratat e larta të interesit shkaktojnë inflacion.

Rritja e Bitcoinit në 62 mijë dollarë ka bërë që edhe interesat në valutën digjitale të rriten në mbarë botën: investitorët dhe kompanitë kanë mbështetur asetin që sapo doli pavarësisht paralajmërimeve për paqëndrueshmërinë e saj.

“Populli turk kërkon asete stabile për shkak të historisë tonë të inflacionit të lartë,” tha Yzgyr Gyneri, drejtori ekzekutiv i BtcTurk. “Kjo është arsyeja pse brez pas brezi të turkëve kanë invetuar në ar, në pasuri të paluajtshme dhe në dollarë.”

Interesi i turqve në kriptovaluta është rritur vazhdimisht përgjatë viteve, pjesërisht edhe për shkak se janë resurse të fundme dhe edhe për shkak të reputacionit se janë imune nga inflacioni.

Deri tash, Ankaraja nuk ka bërë asnjë lëvizje për të rregulluar apo për të taksuar hapësirën e valutave digjitale.

Erdogani së fundi ka përsëritur thirrjet ndaj popullit turk që të investojnë në ar dhe në valuta të huaja.

Continue Reading

Lajme

TËRMET POLITIK: Guardian zbulon se Facebook-u lejoi manipulime politike në shtete si Kosova

Published

on

Një hetim i The Guardian ka ekspozuar gjerësinë e manipulimit të mbështetur nga shtetet në platformën e Facebook.

Facebook-u vazhdimisht ka lejuar liderët dhe politikanët botërorë që të përdorin platformën e saj për të mashtruar publikun apo sulmuar kundërshtarët e tyre pavarësisht se kanë qenë të lajmëruar për provat e keqbërjes së tyre.

The Guardian ka parë dokumentacionin e zgjeruar të brendshëm që tregon se si Facebook-u është marrë me 30 raste në 25 shtete me sjellje manipulative politike që në mënyrë proaktive ishte detektuar nga stafi i kompanisë, përkthen në shqip Periskopi.

Hetimi tregon se si Facebook-u ka lejuar abuzime madhore në platformën e saj te shtetet e varfra, të vogla e jo-perëndimore në mënyrë që të prioritetizonte abuzimet që tërhiqnin vëmendjen mediale apo që e afektonin ShBA-në dhe shtetet e tjera të pasura.

Kompania ka vepruar shpejt në adresimin e manipulimeve politike në vendet si ShBA-ja, Taivani, Korea e Jugut dhe Polonia, por ka vepruar ngadalë apo hiç fare në rastet e Afganistanit, Irakut, Mongolisë, Meksikës dhe shumicës prej shteteve tjera të Amerikës Latine.

“Ka shumë dëme që po bëhen në Facebook e për të cilat nuk ka përgjigje sepse nuk konsiderohet si mjaftueshëm risk i PR-it për këtë kompani,” tha Sophie Zhang, që kishte punuar në Facebook.

Facebook-u është zotuar që të luftojë manipulimet politike të mbështetura nga shteti në platformën e saj pas fiaskos historike të zgjedhjeve amerikane të 2016-s, kur agjentët rusë kishin përdorur llogari joautentike në Facebook për të mashtruar dhe përçarë votuesit amerikanë.

Por, këto dështime për të adresuar manipulimet politike janë bërë edhe ndaj liderëve tjerë botërorë.

Në shtatorin e vitit 2020, Facebook-u e kishte pushuar nga puna Zhangun për “performancë të keqe”. Ajo kishte thënë se “kishte gjetur përpjekje të shumta flagrante të qeverive të huaja për të abuzuar platformën në shkallë madhore në mënyrë që t’i keqinformonin qytetarët e tyre.

“E di se kam gjak në duart e mia deri tash,” kishte shkruar ajo.

Me 2.8 miliardë përdorues, Facebook-u luan rol dominant në diskursin politik të pothuajse çdo vendi në botë. Por, algoritmet e Facebook-ut mund të manipulohen për të shtrembëruar debatin politik.

Një mënyrë për ta bërë një gjë të tillë është të krijosh “angazhim” fals – pëlqime, komente, shpërndarje dhe reagime – duke përdorur llogari jo-autentike dhe të komprometuara të Facebook-ut.

Si shtesë për formësimin e perceptimit publik apo për popullaritetin e liderit politik, angazhimi fals mund të afektojë edhe algoritmat e lajmeve që marrin qytetarët.

Zhang ishte punësuar nga Facebook-u në janarin e 2018-s për të punuar në një ekip që duhej të gjente angazhimin fals në këtë platformë.

Ajo kishte zbuluar që shumica e angazhimit fals paraqitej në postime nga individë, biznese apo brende por që përdorej edhe në atë që Facebook e quante shënjestrat “civile”, apo politike.

Rasti më flagrant ishte ai i Juan Orlando Hernandez, presidenti i Hondurasit, që në gushtin e vitit 2018 po merrte 90 për qind të angazhimit fals politik në këtë shtet tëvogël amerikano-qendror. Në gushtin e 2018-s, Zhangu kishte zbuluar që stafi i Hernandezit ishte i përfshirë direkt në fushatën për të rritur faqen e tij në qindra mijëra pëlqime false.

Zhang ka përmendur se një gjë e tillë ka ndodhur edhe në Shqipëri, por edhe në vende si Meksika, Argjentina, Italia, Filipinet, Afganistani, Korea e Jugut, Bolivia, Ekuadori, Iraku, Tunizia, Turqia, Paraguaji, El Salvadori, India, Republika Dominikane, Indonezia, Ukraina, Polonia dhe Mongolia.

Një hetues i inteligjencës kishte gjetur prova se rrjeti shqiptar, që po prodhonte komente jo-autentike në masë, ishte i lidhur me individë në qeveri, dhe menjëherë kishte tërhequr rastin nga shqyrtimi i mëtejmë.

Edhe në Kosovë ka pasur raportime të shumta për qindra mijëra llogari false të krijuara me motive politike.

Më poshtë e keni artikullin e plotë:

https://www.theguardian.com/technology/2021/apr/12/facebook-loophole-state-backed-manipulation

Continue Reading

Trending