Connect with us

Lajme

Prestigjiozja austriake publikon përgjime të reja në Maqedoni: T’i shpartallojmë shqiptarët për një orë

Published

on

E përditshmja austriake “Der Standard” thotë se, nga zbardhja e një pjese të transkriptimeve nga protokolli i përgjimeve në Maqedoni, ka dalë në dritë një bisedë “audio” e ish-kryeministrit Nikola Gruevski dhe ish-ministrit të Transporteve, Mile Janakievski, mbi zhvendosjen e disa banorëve nga ndërtesa ku parashikohej ngritja e një objekti tjetër.

“Shikoje edhe njëherë dhe më trego javës tjetër. Nëse kanë votuar për LSDM, atëherë le të qërrohen. Nëse nuk votojnë për ne, le të bëjmë punën tonë!”, dëgjohet të thotë Gruevski.

Në një përgjim të ish-ministres së Brendshme, Gordana Jankulovska, dëgjohet kërcënimi i saj ndaj shqiptarëve që përbëjnë 25 për qind të popullatës.

“Nëse duhet të tregojmë se kush është më i fortë, atëherë ne mund t’i shpartallojmë ata për një orë”, thotë Jankulovska, duke nënkuptuar shqiptarët.

Transkriptimet i janë dorëzuar Prokurorisë Speciale nga Partia Social-Demokrate e Maqedonisë (LSDM). Deri tani, ajo ka hetuar 45% të regjistrimeve “audio”, ndërsa juristët po verifikojnë për të parë nëse ka argumente për shkelje ligjore.

Prokuroria Speciale ka porositur një sistem të ri dëshifrimi, i cili mund të hetojë edhe 67 mijë të dhëna që vlejnë si të palexuara. Por për shumë çështje duhet të ndryshohet edhe ligji.

“Ne kemi forcën dhe vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe shpërdorimin e postit”, thotë një nga 3 drejtueset e këtij organizmi, Lence Ristovska. / TCH

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending