Connect with us

Lajme

Presidenti i Filipineve kishte vrarë një zyrtar shtetëror me uzi kallashnikov

Published

on

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte kishte vrarë një zyrtar të departamentit për drejtësi me uzi kallashnikov, në kohën kur ai kishte qenë kryetar i Davaos.

Akuza është ngritur nga  Edgar Matobato, një ish anëtar i skuadrës së Dutertes për vrasje, i cili ka vendosur që të rrëfejë për krimet e skuadrës famëkeqe të cilës i përkiste.

Sipas tij, presidenti Duterte, ka urdhëruar atë dhe disa të tjerë që të vrasin rreth 1,000 kriminelë dhe rivalë politikë gjatë një periudhe 25-vjeçare.

Megjithatë, akuzat i ka mohuar një zëdhënës i Dutertes.

57-vjeçari Matobato ka thënë se ai ishte anëtar i Skuadrës së Vdekjes së Davaos, një grup famëkeq, që mbahet përgjegjës për ekzekutimin e qindra vrasjeve.

“Puna jonë ka qenë të vrasim kriminelët siç janë shpërndarësit e drogës, përdhunuesit e hajdutët”, ka thënë ai.

Por, mënjanë nuk janë lënë as oponentët politik të Dutertes, ka thënë ai. Matobato pretendon se ai dhe skuadra ku bënte pjesë ai kishte ekzekutuar 4 bodigardë të një rivali lokal të Dutertes, i quajtur Prospero Nograles.

Në vitin 1993 ai dhe grupi i tij kishin shkëmbyer zjarr me një agjent të departamentit të drejtësisë.

“Kryetari Duterte ishte ai që e përfundoi punën. Jamisola (zyrtari i departamentit të drejtësisë) ishte ende gjallë, por Duterte erdhi dhe shprazi dy herë uzin e tij mbi të”, ka thënë ai. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending