Connect with us

Lajme

Poroshenko hapë samitin dyditor të BE-së në Ukrainë

Published

on

Në Kiev nisi punimet samiti dyditor i Bashkimit Evropian dhe Ukrainës.

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, e hapi këtë ngjarje duke lavdëruar bashkëpunimin midis BE-së dhe vendit të tij.

“Më 11 qershor, saktësisht një muaj më parë, ukrainasit provuan shijen e vërtetë të lirisë evropiane – udhëtimin pa viza në BE”, tha Poroshenko.

“Mbi 100,000 posedues të pasaportave biometrike të Ukrainës tashmë e kanë shfrytëzuar të drejtën e udhëtimit pa viza”, tha ai.

Poroshenko po ashtu shprehu mirënjohje për mbështetjen e BE-së në konfliktin e vendit të tij me Rusinë.

Rusia ka aneksuar gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014 dhe më pas është përfshirë në një konflikt separatist në lindje të Ukrainës.

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, u bëri thirrje ukrainasve të mbeten të bashkuar dhe të shmangin konfliktet e brendshme, ndërsa presidenti i Komisionit Evropian. Jean-Claude Juncker, tha se Kievi duhet të bëjë më shumë për të luftuar korrupsionin.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending