Connect with us

Lajme

Politikanët e Kosovës që i ka futur në “listë të zezë” Obama

Published

on

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama sot ka lajmëruar Kongresin amerikan se Shtëpia e Bardhë ka vazhduar sanksionet ndaj personave dhe organizatave që janë armiqësore ndaj SHBA-së, transmeton Gazeta Fjala.

Në “listën e zezë”, të nënshkruar nga Obama vazhdojnë të figurojnë edhe këta persona nga Kosova, shumica nga ta emra të njohur nga politika: Azem Syla, Fatmir Limaj, Daut Haradinaj, Sami Ukshini, Maliç Ndrecaj, Sabit Gashi, Ramiz Lladrovci, Sami Llushtaku, Jonuz dhe Shefqet Musliu, Rrustem Mustafa, Rexhep Selimi, Emrush Suma, Emrush Xhemaili, Gafur Elshani etj.

Në OFAC (Office for Foreign Assets Control) mund të gjendet lista e azhuruar e personave ndaj të cilëve sipas Urdhërit Ekzekutiv 13219 sipas të cilës u bllokohet pasuria personave dhe organizatave të cilat kërcënojnë përpjekjet ndërkombëtare për stabilizim të Ballkanit Perëndimor

Në këtë listë edhe më tej mund të gjenden emra publik nga Maqedonia, ndër të cilët edhe Kryeatari i Partisë Demokratike Shqiptare Menduh Thaçi. Përveç tij nën sanksione amerikane janë edhe: Xhevat Ademi, Lube Boshkovski, Nevzat Halili, Kastriot Haxhirexha, Shefit Xhaferi, Xhezair Shaqiri – Hoxha, Gafur Adili, Nuri Bexheti, Xhavit Hasani, Daut Rexhepi – Leka, Izair Samiu, Avdyl Jakupi – Çakalla, si dhe Armata e Republikës së Iliridës.

Obama në letrën dërguar Kongresit amerikan ndër të tjerash shkruan

Ai në letrën e tij përveçtjerash shkruan se “kërcënimi i përbërë nga veprimet e personave të angazhuar në, apo që ndihmojnë, sponsorizojnë, ose mbështesin dhunën ekstremiste në Republikën e Maqedonisë dhe në vende të tjera në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose aktet që pengojnë zbatimin e Marrëveshjes së Dejtonit në Bosnjë dhe Herzegovina ose Rezolutën e Kombeve të Bashkuara e Këshillit të Sigurimit 1244 të 10 qershorit të vitit 1999, në Kosovë, nuk është zgjidhur. Përveç kësaj, Urdhri Ekzekutiv 13219 i ndryshuar me Urdhrin Ekzekutiv 13304 të datës 28 maj 2003, për të marrë hapa të tjerë në lidhje me aktet që pengojnë implementimin e Marrëveshjes Kornizë të Ohrit të vitit 2001 në lidhje me Maqedoninë”./GazetaFjala/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending