Connect with us

Lajme

Politico: Mirë se vini në EUgoslavia

Published

on

Revista amerikane në botimin e saj për Europën ka bërë paralele ndërmjet shpërbërjes së ish – Jugosllavisë dhe krizës në Bashkimin Europian me titullin “Mirë se vini në EUgoslavia”, transmeton Koha.net.

Revista mendon se “Politico”, pas vendimit të Britanisë së Madhe të braktisë Unionin “Ballkani është kudo i pranishëm në BE-në e tashme 27 anëtarësh” dhe “shtimit të nëngrupeve në BE në shenjë të thellimit të gjendjes së keqe “.

Në analizën e gazetës theksohet se ndarja aktuale në BE bllokun verior në krye me Gjermaninë dhe atë jugor në krye me Francën, ndërsa për shkak të krizës ekonomike, po krijohen edhe nëngrupe të tjera brenda Unionit.

Dalja e Britanisë së Madhe, BREXIT, shton “Politico”, ka shkaktuar ngjeshjen e radhëve të vendeve të Mesdheut (Greqi, Francë, Itali, Portugali, Spanjë, Qipro e Maltë qëllimi i të cilave është të vendosin digë bllokut me në krye Berlinin “i cili ka nxitur rrënimin ekonomik të bllokut jugor”.

Mospajtime, të mëdha në BE ka sidomos rreth pranimit të numri të emigrantëve nga Afrika dhe Azia./Koha/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending