Connect with us

Lajme

A po synon CIA të bëj grusht shtet në Filipine?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përpiqen për të rrëzuar qeverinë e presidentit të Filipineve Rodrigo Duterte duke përdorur Agjencia Qendrore të Inteligjencës (CIA), pas shpalljet nga ai të “ndarjes” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, thotë Ron Paul, ish kongresmen amerikan dhe kandidat për president.

Published

on

Ky politikan veteran amerikan i bëri këto komente në artikullin e tij me titull “Strumbullari i Obamës në Azi një pengesë në Filipine”, të botuar të hënën në Institutin për paqe dhe prosperitet. Gjatë një vizite në Kinë javën e kaluar, presidenti Duterte njoftoi “ndarjen nga SHBA”, duke thënë se ndarja zbatohen në bashkëpunimin ushtarak dhe ekonomik në mes të Uashingtonit dhe Manila.

Megjithatë, një ditë më vonë, Dueterte sikur në njëfarë mënyre u tërhoq nga deklarimi i mëparshëm, duke thënë se nuk ka thënë “ndarje” të përgjithshëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Unë njoftoj për ndarjen time nga SHBA-të. Amerika tashmë ka humbur. Mund të shkoj te presidenti rus, Vladimir Putin dhe ti tregoj atij se jemi tre shtete kundër botës-Kina, Filipinet dhe Rusia”-ka thënë Duterte në Pekin, pas takimit me presidentin e Kinës, Xi Jinping.

Zyrtarët amerikanë thanë se këto vërejtje ishin në kundërshtim me marrëdhëniet e ngushta të të dy shteteve. Marrëdhëniet me qeverinë e SHBA janë të acaruara midis të tjerash për shkak të diferencave për të drejtat e njeriut. Kështu, Presidenti i SHBA, Barack Obama e anuloi pak kohë më parë takimin e parë të planifikuar, pasi Duterte e pati sharë “bir bushtre”. Pas kësaj qeveria e Manilës shprehu keqardhjen. Duterte deklaroi se pati reaguar për informacionet se Obama qe përgatitur t’i jepte mësim lidhur me vrasjet pa gjyq, që po bëhen në Filipine.

Një nga arsyet pse kritikohet Duterte ka të bëjë me faktin se numri i njerëzve që janë vrarë në lidhje me kriminalitetin e drogës që kur ka ardhur në pushtet ai në fillim të verës është rritur në mënyrë drastike. Pas takimit midis Xi-së dhe Dutertes, diplomatët në Pekin thanë se u ra dakord që pretendimet territoriale në Detin e Kinës së Jugut të zgjidhen me dialog dhe në mënyrë paqësore. Vëzhguesit folën për një sukses politik të Kinës.

Ron Paul, ish kongresmen amerikan dhe kandidat për president ka thënë se njoftimi i presidentit Duterte  mund të detyrojë Shtetet e Bashkuara të ndryshojnë “politikën e saj agresive të jashtme, në Azi dhe në vende të tjera”, dhe të fillojnë të “riparojnë marrëdhëniet e tensionuara me Filipinet dhe më gjerë.” “Apo ndoshta administrata e ardhshme amerikane do të vendosë që CIA të punojë në ‘ndryshimin e regjimit”, vuri në dukje Ron Paul, ish kongresmen amerikan dhe kandidat për president.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending