Connect with us

Lajme

Philips porositë Kosovën: Kujdes nga miku juaj i rrejshëm Turqia

Published

on

Kosova është një prej vendeve që ka probleme të shumta me rrymat ekstreme fetare. Numri prej 300 personave që u përfshinë në luftës e Sirisë ishte paralajmërimi i parë se vendi ynë po shkon drejt ekstremizmit.

Megjithatë institucionet ndërmorën hapa konkret në parandalimin e ekstremizmit.

Por një nga profesorët e njohur amerikan David Phlips nga Universiteti i Kolumbias duke folur për rolin e edukimit në parandalimin dhe luftimin e ekstremizmit të dhunshëm ka thënë se vendi ynë duhet të ketë kujdes nga miqtë e rrejshëm, e që në këtë rast sipas tij është Turqia.

“Një nga arsyet se pse të rinjtë i drejtojnë sytë ka feja është se ata mendojnë se kanë mungesë të mundësive dhe kjo është për shkak të izolimit të Kosovës. Është me rëndësi që SHBA-të janë afër Kosovës dhe Kosova të jetë e integruar në institucionet evropiane. Evropa duhet të bëjë shumë më shumë për Kosovën. Në fund dua të iu japë një paralajmërim për miqtë e rrejshme. Agjenda e Turqisë këtu ka te bëjë me agjenda të cilat janë të partisë së Erdoganit dhe ata kanë për qëllim të qojnë përpara një agjendë të përhapjes së islamit politik. Keni kujdes nga miqtë e rrejshëm” ka deklaruar David Phlips profesor në Universitetin e Kolumbias, raporton “zeri.info”.

Këtë paralajmërim profesori amerikan e ka bërë në një tryezë të Qendrës Kosovare për Studime të Sigurisë.

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending