Connect with us

Lajme

Pezullohet një marrëveshje e rëndësishme Rusi-SHBA

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar legjislacionin për pezullimin e marrëveshjes për shkatërrimin e armatimit në shkallë të plutoniumit me Shtetet e Bashkuara. Kjo lëvizje po bëhet në periudhën e përkeqësimit të lidhjeve të dyanshme.

Published

on

Ky ligj ka hyrë në fuqi sot, dhe është publikuar zyrtarisht në faqen e qeverisë së Rusisë në internet, disa javë pasi Putini e kishte paraqitur këtë legjislacion në Parlament, i cili e kishte miratuar atë menjëherë.

Me këtë ligj formalisht pezullohet pjesëmarrja e Rusisë në marrëveshjen e nënshkruar në vitin 2000, me të cilën të dy palët janë përkushtuar për eliminimin e pjesëve të armatimit me shkallë të plutoniumit të depozituar.

Me ligjin e ri rus përcaktohen parakushte për ripërtëritje të marrëveshjes, përfshirë tërheqjen e të gjitha sanksioneve kundër Rusisë dhe kompensim për dëmet që i kanë shkaktuar sanksionet, dhe reduktimin e pranisë së trupave dhe të infrastrukturës ushtarake të SHBA-ve në Evropën Lindore.

Uashingtoni thotë se sanksionet kundër Rusisë për shkak të aksioneve të Moskës në Ukrainë do të mbeten, deri në implementimin e Marrëveshjeve të Minskut, që parashohin përfundimin e luftimeve ndërmjet forcave qeveritare të Ukrainës dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në pjesën lindore të Ukrainës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending