Connect with us

Lajme

Petrit Zogaj: Rrënimi i Kishës Ortodokse – cënim i pavarësisë së Kosovës

Published

on

Petrit Zogaj ka thënë në emisionin “Zona B” në Klan Kosova, se rrënimi i Kishës Ortodokse, është cënim i pavarësisë së Kosovës.

Zogaj ka filluar dukë thënë se mund të ketë një lloj mobilizimi shoqëror dhe kjo d.m.th është shfrytëzuar nga subjektet opozitare sepse kemi një qeveri që nuk prodhon rezultate.

“Tema në raport me kishën është se kisha është një objekt i ndërtuar në vitet e 90 dhe është objekt i papërfunduar që nuk është trajtuar në asnjë dokument të rëndësishëm. Nuk është brenda zonave të mbrojtura brenda Planit të Ahtisarit nuk trajtohet si objekt fetar”, ka thënë Zogaj.

Më tej ai shton se ky është objekt që i ngjan kishës dhe nuk është zonë e mbrojtur që po na ngjallë një debat që është i orkestruar.

“Është përzgjedhje e politikës dhe çka duhet të bëjmë. Debati për rrënim është debat, është cenim i idealeve për pavarësinë e Kosovës. Jo pse është e lidhur me idenë e pavarësisë por është një lloj cenimi që i bëhet vet idesë së pavarësisë sonë. Nuk duhet të tentojnë me një lloj fashizmi ta rrënojmë. Është objekti më shpjegues se si ka ndodhur shtypja gjatë viteve 90-ta në Kosovë.Gjatë kohës së viteve 90-ta kur na është shkelur midis kapmusit universitar është ndërtuar një kishë për të treguar një qasje fashiste në raport me Kosovën. Ne duhet ta përdorim atë objekt fetar për të shpjeguar kohën e viteve 90-ta”, ka përfunduar Zogaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending