Connect with us

Lajme

Petrit Selimi nuk mund t’i ushtrojë dy funksione

Published

on

Qeveria e Kosovës nëpërmjet një vendimi të veçantë, para disa javësh pati emëruar Petrit Selimin në pozitën e Koordinatorit në Zyrën për Sfidat e Mijëvjeçarit. Selimi i cili njëkohësisht është në postin e zëvendësministrit të Punëve të Jashtme, si dhe anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) nuk do të mund më të jetë koordinator i kësaj zyreje. Kjo pasi sipas Agjencisë Anti-Korrupsion po del të jetë konflikt interesi, raporton Indeksonline

Kërkesa e Selimit nuk është konform ligjit dhe se ekziston konflikt interesi në ushtrimin edhe një posti tjetër. Në arsyetimin e AKK-së thuhet se pozita e zv.ministrit futet në kategorinë e zyrtarëve të lartë publik, e që sipas ligjit, të gjithë qytetarët e lartë publikë kanë për obligim parandalimin e konfliktit të interesit.

Kësisoj, AKK-ja ka rekomanduar Selimin që të ushtrojë vetëm njërin nga këto poste, të jetë pjesë e kabineti të Mustafës apo të drejtojë Zyrën për Sfidat e Mijëvjeçarit.

“Bazuar në dispozitat ligjore, këto dy funksione nuk mund të ushtrohen njëkohësisht për shkak se ekziston konflikt interesi në ushtrimin e funksionit publik. Prandaj, që t’i shmangeni kësaj situate, rekomandohet që të zgjidhni vetëm njërin prej këtyre funksioneve”, thuhet në rekomandimin e AKK-së.

Ndryshe, politizimi i Zyrës  të cilën Selimi ka dashur ta udhëheq, një organ që supozohet të identifikojë sfidat zhvillimore dhe t’i adresojë ato përmes granteve pati ngritur dyshime nëse qasja e këtij institucioni do të funksionojë në mënyrë të paanshme dhe nëse fondet do të orientohen të pavarura nga kahet politike.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending