Connect with us

Tech & Auto

Pesë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

Published

on

Problemi qëndron në faktin se ne kurrë nuk e dimë se kush është duke i parë në të vërtetë të dhënat tona.

“Facebook” është bërë si “Google” i rrjeteve sociale. Nëse nuk keni përditësuar statusin tuaj tani, me gjasa jeni duke postuar ndonjë foto. Ne postojmë një sërë detajesh intime rreth jetës sonë që normalisht nuk duhet t’i ndajmë me askënd tjetër.

Mendojmë se për sa kohë që të dhënat e privatësisë sonë janë të vendosura në rregull, jemi të sigurt dhe rehat me rrethin tonë të miqve. Por, llogaria e miqve tanë mund të jetë hakuar kur ata kanë instaluar një aplikacion mashtrues, ose nëse ata e ndajnë atë me ndonjë mik, apo më keq akoma nëse kanë harruar pa i bërë “Log out” asaj në kompjuterë apo telefonat e të tjerëve.

  1. Datën e plotë të ditëlindjes suaj apo të familjes

Të gjithëve na pëlqejnë urimet e ditëlindjeve nga miqtë tanë në Facebook. Kjo na bën të ndiheni më mirë duke e ditur se njerëzit kujtohen për ditët tona të veçanta dhe kujdesen që të na dedikojnë një urim special.

Problemi qëndron në faktin se kur ju listoni ditëlindjet tuaja jeni duke i dhënë hajdutëve 3-4 copëza të informacioneve personale që atyre u duhen për të vjedhur identitetin tuaj. Më e mira do të ishte që të mos e shfaqni fare datëlindjen, por nëse nuk mundeni, të paktën lini pa bërë publik vitin e lindjes. Miqtë tuaj të vërtetë do ta dinë këtë informacion gjithsesi.

  1. Statusin tuaj social

Nëse jeni në një marrëdhënie ose jo, më e mira do të ishte të mos bëni publike asgjë. Gjahtarët do të duan të dinë nëse ju jeni rishtazi ‘single’. E nëse ju e ndryshoni statusin social duke specifikuar ‘single’, kjo i jep atyre dritën e gjelbër që po kërkonin.

Kjo i lë gjithashtu atyre të kuptojnë se ju jeni vetëm në shtëpi, përsa kohë që partneri juaj nuk është më me ju. Më e mira e mundshme do të ishte ta lini të paplotësuar këtë të dhënë.

  1. Vendndodhjen tuaj aktuale

Ka shumë njerëz që e dashurojnë opsionin e etiketimit në “Facebook”, që i lejon të tjerët të dinë se çfarë janë duke bërë ata 24/7. Problemi qëndron në faktin se më këtë ju sapo i keni thënë dikujt se jeni me pushime, udhëtim jashtë qytetit apo që thjesht nuk ndodheni në shtëpi.

Nëse shtoni akoma se sa zgjat udhëtimi juaj, ju i keni thënë hajdutit se sa kohë i duhet për të vjedhur shtëpinë tuaj. Idealja do të ishte që t’i hidhni fotot nga udhëtimi apo takimi që patët dhe të vendosni vendndodhjen kur të shkoni në shtëpi. I bëni xheloz ‘miqtë’ edhe në këtë formë!

  1. Faktin se jeni vetëm në shtëpi

Është tmerrësisht e rëndësishme që prindërit të sigurohen që fëmijët e tyre nuk do të vendosin një status që janë vetëm në shtëpi.

Ne mendojmë se aksesin për të lexuar statusin tonë e kanë vetëm miqtë tanë, por në të vërtetë ne nuk e dimë me saktësi se kush po e lexon atë. Adresa e mikut tuaj mund të jetë vjedhur, ai mund ta ketë harruar atë hapur në ndonjë qendër interneti apo në telefonin e dikujt tjetër. Gjëja më e mirë është të mos publikoni asnjë status apo postim që nuk do donit ta lexonin të panjohurit.

  1. Foto e fëmijëve tuaj duke etiketuar emrat e tyre

Ne i duam fëmijët tanë. Do të bënim gjithçka për t’i pasur ata të sigurt, por shumica e njerëzve postojnë qindra foto apo video të fëmijëve të tyre në “Facebook” pa e menduar dy herë. Madje shkojnë edhe më tej duke zëvendësuar foton tonë të profilit me një foto me fëmijët tanë. Me siguri 90% e prindërve postojnë emrin e plotë të fëmijës, datën e saktë dhe orën e lindjes ndërsa janë ende në spital, paslindjes.

Ne gjithashtu postojmë foto të fëmijëve tanë dhe etiketojmë aty edhe miqtë, motrat, vëllezërit apo familjarët tanë. Ky lloj informacioni që qarkullon më pas edhe në profilet e personave të ‘tag-uar’ është ideal për hajdutët. Këta të fundit mund të përdorin këto lloj informacionesh për t’i joshur fëmijët dhe për t’i bindur ata se nuk janë persona të panjohur sepse dinë informacione të detajuara që i ndihmojnë të ndërtojnë një raport me fëmijët tuaj.

Nuk po themi të hiqni apo të mos postoni asnjë foto të fëmijëve tuaj por nëse e bëni këtë të paktën hiqni të dhënat personale si emri i plotë apo datëlindja. Hiqni etiketimet nga fotot. Miqtë tuaj të vërtetë i dinë emrat e tyre gjithsesi.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech & Auto

iPhone 13 do të vijë me kamera diagonale

Published

on

Apple është duke sjellë ndryshime të dukshme në dizajnin e modeleve të iPhone 13.

Në një video të publikuar nga “EverythingApplePro” shihet se iPhone 13 dhe iPhone 13 CAD do të përmbajë kamera të reja mbrapa. Këto kamera pritet të vijnë me madhësi më të madhe.

Videoja e publikuar nga Filip Koroy specifikon se kamerat në iPhone 13 do të jenë diagonale.

iPhone 13 pritet të dalë në treg nga fundi i këtij viti.

Continue Reading

Tech & Auto

Prezantohet zyrtarisht Mercedes EQS – Luks i jashtëzakonshëm e brendësi e digjitalizuar

Published

on

Limuzina elektrike luksoze duhet të gjejë blerës të pasur sepse ka një dizajn veçanërisht të efektshëm dhe komoditet të shkëlqyeshëm.

Sipas deklaratave të veta, Mercedes ka arritur një “pikë kthese” dhe për këtë arsye ka punuar vërtet shumë për prezantimin zyrtar të sedanit të tij elektrik luksoz EQS.

Në javët e fundit, disa detaje në lidhje me automjetin – me të cilin Mercedes dëshiron të konkurrojë me Tesla Model S në veçanti – kanë rrjedhur. Të enjten në mbrëmje, megjithatë, Mercedes zbuloi për herë të parë pamjen e modelit të saj të ri elektrik të nivelit më të lartë, transmeton Telegrafi.

“EQS u krijua për të tejkaluar pritjet më të larta, sepse kjo është ajo që përfaqëson” S “, tha CEO i Daimler Ola Källenius kur bëri një prezantim që do të tregonte në disa stacione në të gjithë botën se EQS ishte “për gjithë planetin”.

Pamja e Mercedes EQS duhet të kujtojë një tren me shpejtësi të lartë, thotë shefi i projektuesit të Daimler Gordon Wagener.

Pjesa e përparme dhe forma e EQS ndryshojnë shumë nga përfaqësuesit e mëparshëm të S-Class.

Harku i gjerë i lakuar i kulmit ndihmon që EQS të ketë një nga koeficientët më të ulët të tërheqjes për automjetet e serive. Koeficienti i tërheqjes është vetëm 0.2. EQS është mundësuar nga të paktën 245 kW. Varianti më i fuqishëm i drejtimit do të jetë një makinë me të gjitha rrotat me 560 kW, e cila aktualisht është duke u planifikuar. Falë baterisë së bordit me një kapacitet prej 108 kWh, duhet të jetë e mundur një distancë prej 770 kilometrash sipas ciklit WLTP.

Continue Reading

Lajme

Pse populli turk po investon kaq shumë në Bitcoin?

Published

on

Investitorët po i kthehen kriptovalutave pasi Erdogani shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore duke shkaktuar një tjetër rënie të Lirës turke.

Çajtorja e mëhallës është fokusi i jetës së përditshme në mbarë Turqinë, një traditë osmane që ka zgjatur për shekuj me radhë.

Në çajtoren “Vetëtime e Kuçe” në Çorum, pronarët e kanë një këmbë në të kaluarën dhe një tjetër në të ardhmen: është i vetmi lokal në shtet ku myshterinjtë mund të paguajnë me bitkoinë [bitcoin].

“Të gjithë që njohim në Çorum po nisin të investojnë në kriptovaluta. Ne mendojmë që brenda pesë vitesh, valutat e rregullta do të bien, dhe do të zëvendësohen me ato digjitale. Kështu që donim të ishin në pozitë të mirë,” thanë bashkëpronarët e çajtores, Hysejin Nalçë, dhe Kerem Kutay Jëlldërëm.

“Myshterinjtë më të vjetër mendojnë se është pak absurde. Na përqeshin. Por tash edhe dyqani afër po na kërkon që t’i mësojmë.”

Lira turke ra në mënyrë dramatike muajin e kaluar pasi presidenti Rexhep Taip Erdogan mori një vendim shokues, raporton The Guardian, përkthen në shqip Periskopi.

Ai vendosi të shkarkonte guvernatorin e Bankës Qendrore, Naci Agballin. Rezervat tash kanë guvernatorin e katërt në më pak se dy vjet, dhe lira ka humbur gjysmën e vlerës që prej krizës së valutës më 2018.

Inflacioni mbërriti pikën më të lartë në gjashtë muaj në muajin mars me 16,9 për qind, ose më shumë se 5 për qind se që ishte paraparaë, derisa papunësia mbetet e lartë, në shifrat 12,2 për qind.

Këto telashe të fundit ekonomike kanë çuar në rritjen e tregtisë me kriptovaluta në Turqi, me investitorët që po shpresojnë të përfitojnë nga bitkoini dhe të gjejnë strehë nga inflacioni.

Të dhënat nga hulumtuesi amerikan të analizuara nga Reuters tregojnë se vëllimi i tregtisë mes fillimit të shkurtit dhe 24 marsit ka arritur në 128 miliardë lira [rreth 15 miliardë euro], me kulmin që u arrit në vikend kur Agballi u shkarkua.

Edhe kërkimet në Google në Turqi për kriptovaluta e arritën kulmin gjatë javës para se Agball të shkarkohej.

Guvernatori, që e mori postin në nëntor, u raportua se ishte në mosmarrëveshje me Erdoganin.

Ky i fundit, për dallim nga shumica e ekonomistëve, beson se ratat e larta të interesit shkaktojnë inflacion.

Rritja e Bitcoinit në 62 mijë dollarë ka bërë që edhe interesat në valutën digjitale të rriten në mbarë botën: investitorët dhe kompanitë kanë mbështetur asetin që sapo doli pavarësisht paralajmërimeve për paqëndrueshmërinë e saj.

“Populli turk kërkon asete stabile për shkak të historisë tonë të inflacionit të lartë,” tha Yzgyr Gyneri, drejtori ekzekutiv i BtcTurk. “Kjo është arsyeja pse brez pas brezi të turkëve kanë invetuar në ar, në pasuri të paluajtshme dhe në dollarë.”

Interesi i turqve në kriptovaluta është rritur vazhdimisht përgjatë viteve, pjesërisht edhe për shkak se janë resurse të fundme dhe edhe për shkak të reputacionit se janë imune nga inflacioni.

Deri tash, Ankaraja nuk ka bërë asnjë lëvizje për të rregulluar apo për të taksuar hapësirën e valutave digjitale.

Erdogani së fundi ka përsëritur thirrjet ndaj popullit turk që të investojnë në ar dhe në valuta të huaja.

Continue Reading

Trending