Përgjigja e Vuçiqit kur pyetet nëse ka pasur takime të fshehta me Thaçin

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, pas takimit me Kancelaren Angela Merkel dje në Berlin, u është përgjigjur mediave serbe edhe rreth çështjes nëse ka pasur bisedime për ndarjen e Kosovës.

Gjatë përgjigjes së tij, Vuçiq ka thënë se asnjëherë nuk ka pasur takime me Thaçin, që nuk kanë qenë nën umbrellën e BE-së.

“Asnjëherë unë dhe Thaçi s’kemi pasur takim që nuk ka qenë nën ombrellën   e BE’së. Kjo ndonjëherë ndodhë në Bruksel, ndonjëherë në ndonjë vend tjetër në botë, por nën flamurin e BE’së dhe me ndërmjetës evropian” ka thënë Vuçiq.

I pyetur nëse ka ndonjë kanal sekret të negociatave në nivel të organizatave joqeveritare për ndarjen e Kosovës, ai ka thënë se nuk mund të flas për këto çështje dhe se nuk mundet t’i konfirmojë ato.

 

Shpërndaje në: