Connect with us

Lajme

Përfundon rivendosja në Shqipëri e më shumë se 2,600 muxhahedinëve

Published

on

Dje kanë mbërritur në Tirana mbi 280 muxhahedinë iranianë nga Kampi Liria në Bagdad, duke përfunduar kështu me sukses operacionin e shpërnguljes të mbi tre mijë muxhahedinëve të organizatës Muxhahedinët Popullorë të Iranit.

Të paktën 2 600 prej tyre janë vendosur në Shqipëri, të paktën 100 në Gjermani dhe rreth 200-300 të tjerë në Norvegji, Mbretërinë e Bashkuar, Hollandën, Finlandë, Danimarkë, Belgjikë, Itali dhe Spanjë.

Vetëm këtë vit, nga janari deri në mbylljen e operacionit në shtator, u vendosën në Shqipëri mbi 2 mijë muxhahedinë, në bazë të një marrëveshjeje mes qeverisë amerikane dhe asaj shqiptare.

Fillimisht, qeqeveria Berisha e cila pranoi në pranverën e vitit 2013 të strehonte rreth 210 muxhahedinë. Pas ardhjes në pushtet, qeveria Rama vazhdoi të pranonte grupe të tjera muxhahedinësh dhe mendohet se deri në fund të vitit 2015 në Shqipëri ishin vendosur rreth 600-750 muxhahedinë.

Në fillim të vitit 2016, qeveria shqiptare i erdhi në ndihmë Adminsitratës Obama duke marrë përsipër pritjen në Shqipëri të të gjithë muxhahedinëve të mbetur në kamp.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending