Connect with us

Lajme

Përfundoi mesha e shenjtë për lumturimin e martirëve shqiptarë

Do të ishte Kardinali Angelo Amato, i cili me anë të një letre apostolike të firmosur nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku, shpalli zyrtarisht të lumturuar 38 martirët e Kishës Katolike shqiptare.

Published

on

Tashmë, ata nuk i përkasin vetëm Shqipërisë, por nderohen dhe respektohen nga e gjithë bota katolike. Më pas, në Katedrale u bekuan dhe reliket e disa martirëve, pasi një pjesë e tyre, ende nuk u janë gjetur eshtrat, transmeton top-channel.

Në fjalën e tij, Kardinali Amato, vlerësoi Shqipërinë dhe shqiptarët për besimin e tyre në Zot, duke i rezistuar dhe regjimit të egër komunisti.

“Mundimi, martirizimi, lavdërimi. Ky është fati që u ka takuar martirëve shqiptarë. Vuajtjet e tyre paraqesin një faqe tragjike të historisë europiane. Nga njëra anë përndjekësit mizorë, nga ana tjetër martirët e pambrojtur. Shumë vetë në atë stuhi poshtërimi dhe gjaku pyesnin se ku ishte Hyji. Por qenë vetë martirët ata që u përgjigjën se Zoti ishte me ta, i mbështeste në vuajtje, ngjitej në Kalvar me ta, pësonte me ta, qante me ta”, tha Amato.

Nga ana e tij, Arqipeshkvi i Dioqezës Shkoder-Pult dhe njëherëzi kreu i Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare, Imzot Angelo Massafra, falënderoi Atin e Shenjtë për këtë vlerësim që i bëhet Shqipërisë.

Katedralja e Shkodres ishte shumë e vogël për të pritur qindra mijëra pelegrinët, të cilët që një ditë më parë kishin mbërritur në Shkodër për të qenë pjesë e kësaj meshe të shenjtë.

Të pranishëm në këtë meshë veç mijëra besimtarëve, ishin dhe drejtuesit më të lartë të politikës në vend si dhe përfaqësues të besimeve fetare.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending