Connect with us

Lajme

Përfaqësues të 150 religjioneve mblidhen në Manastir për dialog

Konferenca e katërt me radhë botërore për dialog ndërreligjioz dhe ndërcivilizues fillon sot në Manastir, në kuadër të Agjendës globale të Kombeve të Bashkuara dhe UNESCO-s për dialog midis civilizimeve dhe Dekadës së UNESCO-s për pajtimin e kulturave. Do të marrin pjesë mbi 150 përfaqësues të të gjitha religjioneve botërore, organizatave joqeveritare, profesorë dhe ekspertë nga e mbarë bota.

Published

on

Temë qendrore e konferencës sivjet është “Migrimi dhe sfida e integrimit përmes dialogut midis religjioneve dhe kulturave”, ndërsa nëntema janë “Familja – burim dhe hapësirë për ndërtimin dhe ruajtjen e dinjitetit të njeriut dhe vend për rritje në besim” dhe “Përdorimi dhe keqpërdorimi i mënyrave bashkëkohore për komunikim elektronik dhe në rrjetet sociale”.

Në hapjen e konferencës fjalim do të kenë presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ministrja e Kulturës Elizabeta Kançeska – Milevska, drejtoresha e Komisionit për marrëdhënie me bashkësitë fetare dhe grupe religjioze, Valentina Bozhinovska, etj.

Në kuadër të konferencës do të mbahet Forum i katedrave të UNESKO-s nga Evropa Juglindore me titull “Pikëpamjet e Katedrave të UNESKO-s prej EJL drejt migrimeve, krizat e refugjatëve dhe terrorizmi si sfida për dialogun interkulturor dhe ndërreligjioz”.

Do të hapet edhe ekspozita “Nënë Tereza – shenjtore nga Shkupi, shenjtore e botës”, e cila u prezentua edhe në Romë, me rastin e shënimit të kanonizimit të Nënë Terezës.

Konferenca do të përfundojë me përzgjedhjen e Komitetit ndërkombëtar organizues për Konferencën e pestë botërore dhe me miratimin e përbashkët të Projekt-deklaratës.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending