Connect with us

Lajme

Për herë të parë një debat televiziv i kandidatëve për postin e shefit të OKB-së

Published

on

Dhjetë nga 12 kandidatët për postin e sekretarit të përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara morën pjesë në debatin e parë televiziv në historinë e OKB-së.

Debati u zhvillua në sallën e Asamblesë së Përgjithshme dhe është transmetuar drejtpërdrejtë përmes televizionit Al-Jazeera.

Për dy orë e gjysmë kandidatët ekspozuan prioritetet e tyre në rast se zgjidhen dhe iu përgjigjën pyetjeve për reformimin e OKB-së, për gjetjen e mënyrave për zgjidhjen e konflikteve dhe për probleme të tjera aktuale si situata e Lindjen e Mesme, në Sudanin e Jugut ose ndryshimet klimatike.

Debati u mbajt në dy seksione.

Në të parin morën pjesë ish-kryeministri i Portugalisë, Antonio Guterres, ministrja e Punëve të Jashtme të Argjentinës, Susanna Malcora dhe ish-shefat e diplomacive të Moldavisë, Natalija German, i Serbisë, Vuk Jeremiq dhe Kroacisë, Vesna Pushiq.

Në të dytin debati vazhdoi me pjesëmarrjen e drejtoreshës së përgjithshme të UNESCO-s, Irina Bokova,
ish-kryeministres së Zelandës së Re, Helen Clark, e cila e udhëheq programin për zhvillim të OKB-së, ministrit malazez të Punëve të Jashtme, Igor Lukshiq, ish-presidentit të Sllovenisë, Danilo Tirk dhe kandidates nga Kosta Rika, Kristiana Figeres.

Javën e ardhshme Këshilli 15-të anëtarësh i Sigurimit fillon votimin e fshehtë joformal për zgjedhjen e kandidatit, të cilin do t’ia rekomandojë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending