Connect with us

Lajme

Për herë të parë foto nga vdekja e Hitlerit?

Published

on

Më 8 maj të vitit 1945 mori fund Lufta e Dytë Botërore. Gjermania kapitulloi dhe Fyhreri vdiq. Kështu të paktën thuhet. Por vetëm më 25 tetor të vitit 1956, një gjykatë e shpalli zytrarisht Fyhrerin të vdekur.

Më shumë se 40 dëshmitarë u morën në pyetje, mes tyre adjutanti i Hitlerit, Otto Guensche dhe shërbëtori Heinz Linge. Këta të dy ishin të parët që u futën në bunkerin ku i dha fund jetës Hitleri me të shoqen, Eva Braun.

Spiegel ka siguruar për herë të parë dëshmitë e tyre. Sipas këtyre dëshmive është riprodhuar edhe momenti i fundit i jetës së Hitlerit dhe Eva Braun.

Edhe një video e publikuar pas rënies së Berlinit, tregonte disa ushtarë rusë me trupin e Hitlerit. Por u dyshua se ishte thjesht një inskenim me trupin e një ushtari gjerman.

Përpara Konferencës së Potsdamit në korrik 1945, Stalini deklaroi se nuk e dinte se ku është Hitleri.

Pati spekulime se ai kishte ikur në Argjentinë. Kur e pa se këto spekulime nuk sosnin, Bashkimi Sovjetik zhvarrosi trupat e Hitlerit dhe Eva Braun në vitet ’70 për të bërë identifikimin e dhëmbëve.

Por garancitë ruse nuk i bindën skeptikët.

Versioni zyrtar është se Hitleri dhe partnerja e tij vranë veten në një bunker në Berlin në 30 prill të vitit 1945, dhe trupat e pajetë u gjetën nga ushtria sovjetike.

Por ish­-hetuesi i OKB­ për krimet e luftës John Crencich thotë se diktatori Adolf Hitler nuk e ka vrarë as veten e as gruan e tij Eva Braun në “Führerbunker”. Ka shumë mundësi që Hitleri shijoi luksin dhe rrezet e diellit pasi Lufta e Dytë Botërore përfundoi dhe bota mbante zi dhe ishte e uritur.

Njeriu, përgjegjës për vdekjen e miliona burrrave, grave dhe fëmijëve mendohet se u arratis në Amerikën Latine me dijeninë e shërbimeve sekrete amerikane dhe me ndihmën e qeverisë argjentinase.

John kërkoi mes 700 faqeve të reja të dosjeve të deklasifikuara dhe tani është i bindur se Fyhreri i Rajhut të Tretë ka falsifikuar vdekjen e tij. Trupi i gjendur është regjistruar nga rusët si pesë inç më i shkurtër se i diktatorit. Kafka me një vrimë plumbi ishte gjithashtu më e vogël. Kufoma e Hitlerit u zhduk para se autoritetet britanike dhe amerikane mund ta kontrollonin atë.

Në dokumentet e fshehta, shefi i FBI­, J. Edgar Hoover ka thënë se nuk kishte asnjë provë se Hitleri kishte vdekur. John së bashku me veteranin e CIA­-s, Bob Baer, zbuluan edhe një rrjet tunelesh që formonin një rrugë për në Aeroportin e Tempelfhofit, Berlin.

Hitleri mund të ketë fluturuar drejt Spanjës dhe pastaj në ishujt Kanarie. Prej aty është menduar se ai përfundimisht udhëtoi me një nëndetëse në Argjentinë, ku u takua me shokët e tij të pasur qe gjithashtu ishin arratisur pas falimentimit. Një informator ka kontaktuar me FBI-në në gusht të vitit 1945 duke thënë se Hitler udhëtoi nëpërmjet Atlantikut me këtë nëndetëse së bashku me Eva Braun.

Në një raport të FBI-së citohet një zyrtar argjentinas si një nga katër njerëzit që kishte takuar Hitlerin në momentin e zbritjes nga nëndetësja në Argjentinë rreth tre javë pas rënies së Berlinit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending