Connect with us

Lajme

Për autopsinë e Astrit Deharit flet edhe Halil Matoshi

Raportin e mjekësisë ligjore për vdekjen e Astrit Deharit i cili u publikua sot, e ka komentuar edhe analisti i vendit Halil Matoshi.

Published

on

Sipas tij, ekspertiza e ka thënë fjalën e saj, por që vuajtja për Astritin do të vazhdojnë, sikurse po vazhdon edhe abuzimi politik me tragjiken e tij.

Madje Matoshi ka shtruar pyetjen se përse nuk po falsin ekspertët e propozuar nga familja Dehari por se vetëm po flet avokati Tomë Gashi që Matoshi e quan “mbrojtësi zamadh e punëpak“.

Familja, mbrojtja dhe Lëvizja Vetëvendosje, siç shkruan Matoshi, duhet të fokusohen tek zbardhja e fakteve.

Postimi i tij:

Cka tash?

Ekspertiza e ka thane fjalen e vet: Astrit Dehari ka vdeke tragjikisht, duke ia marr vetes jeten.

Pos qe vuejtja e dhembja per Astritin vazhdojne, po vazhdon edhe abuzimi politik me tragjiken e tij.

Cka munemi me thane ne qe s’marrim vesh ne mjeksi ligjore dhe forenzike e fusha tjera specifike? Me mbylle gojen e me heshte, pervuejtesisht!

Pse gjith ky dyshim, dyshim, dyshim?

Cfar po ndodh me kete shoqnine kosovare?

Asht fakt se institucionet e shtetit e kane humb besimin (vertet nuk e kan kriju asnjihere) porse kso dyshimesh arbitrare nuk cojne kerrkund hiq.

Shoqnia duhet te ngritet ne mbrojtje te institucioneve, e me ba t’pamundshmen per me i reforimue e ngrit profesionalisht ato – duhet me ba lufte te pakompromis ne dekriminalizimin e tyne po jo te turret per permbysjen e tyne…

Pos shperbamjes se shoqnise dhe shtetit!?

Pse nuk po falsin ekspertet e propozuem nga familja Dehari porse vetem mbrojtesi zamadh e punepak?

Ku asht morali i ksaj historie?

Pra Vv-ja nuk fiton dot asnji vote ma shume nese abuzon me nji tragjedi, qe sinqerisht u pa se e preku deri n’lote tan Kosoven!

Familja, mbrojtja dhe Levizja Vetevendosje duhet te fokusohen tek zbardhja e fakteve nese Astriti ishte arrestu arbitrarisht dhe me nji skenar politikisht te influencuem si dhe tek padrejtesia e caktimit te parburgimit – ndonese gati tre muej dite ne arrest – pa e pyet kush pse asht aty?

Kesaj shoqnie i duhet besim e jo frike e rrenim!

Kosova ka nevoje per nji kontrate e re shoqnore, qeverisje jo perfituese dhe ne integritet moral e profesional por jo kthim ne metodat permbysese revolucionare!

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending