Connect with us

Lajme

Peja kundër kthimit të të zhvendosurve për qëllime përfitimi

Komuna e Pejës ka përgatitur një plan të ri për kthim të qëndrueshëm dhe ri-integrimin e personave të zhvendosur nga vendbanimet e tyre gjatë viteve 1998/99, pasi kjo komunë ende vazhdon të ketë qytetarët të saj të zhvendosur përbrenda vendit dhe jashtë tij, si në Serbi e në Mal të Zi.

Published

on

Një pjesë e tyre që ende nuk janë kthyer, kohët e fundit kanë treguar interesim që të kthehen, shkruan sot Koha Ditore.

Sipas statistikave të fundit të UNHCR-së, janë gjithsej të evidentuara 225 familje me 887 individë të komuniteteve të ndryshme që kanë shprehur dëshirën të kthehen në 17 fshatra të Pejës, nga ku janë zhvendosur gjatë dhe pasluftës.

Prej tyre 167 familje me 580 individë janë të komunitetit serb, 21 familje me 117 individë janë të komunitetit egjiptian, 6 familje me 31 individë të komunitetit boshnjak, 19 familje me 106 individë të komunitetit rom, 2 familje me 12 anëtarë të komunitetit shkali, 5 familje malazeze me 15 individë dhe të tjerë 5 familje me 26 individë.

Me këtë plan, ndër të tjera parashihet ofrimi i strehimit dhe asistencës sociale e ekonomike për familjet e zhvendosura dhe ofrimi i mundësive për ndarjen e tokave për rastet e veçanta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending