Connect with us

Lajme

Pastrohen elementët e fundit të ISIS në Mosul

Published

on

Forcat qeveritare irakiane po luftojnë për të eliminuar pozicionet e fundit të terroristëve të ISIS në qytetin e vjetër të Mosulit, pas dy ditësh pasi kryeministri iranian Heidar Ebadi formalisht shpalli fitoren kundër ekstremistëve në ish-kështjellën e tyre dhe qytetin e dytë më të madh të Irakut.

Tre banorë që jetojnë vetëm përgjatë lumit Tigër nga zona e shkatërruar thonë për Reuters të mërkurën se shkëmbime të rënda të armëve të zjarrit midis ushtarëve të ushtrisë irakiane dhe militantëve të ISIS filluan para mesnatës dhe u zgjeruan në orët e mëngjesit. Ushtria me helikopterë fluturoi mbi qytetin e vjetër dhe kolonat e tymit u ngritën në ajër.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse tymi erdhi nga shpërthime të kontrolluara ose nga bomba të vendosura nga ISIS. “Ne ende jetojmë në një atmosferë lufte pavarësisht shpalljes së fitores dy ditë më parë”, tha 45-vjeçari Fahd Ghanim. Një zyrtar ushtarak irakian i paemëruar ia atribuoi aktivitetin “operacioneve të pastrimit”. Kryeministri i Irakut z. Heidar Ebadi ka njoftuar fitoren përfundimtare kundër grupit terrorist ISIS në Mosul pas tetë muajve të luftës kundër ekstremistëve.

“Kryekomandanti i Forcave të Armatosura të Irakut z. Heidar Ebadi, arriti në qytetin e çliruar Mosul, ku uroi luftëtarët heroikë dhe popullin irakian për fitoren e madhe”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij. Sipas burimeve mediatike irakiane, autoritetet qeveritare po planifikojnë një ekzaminim në të gjithë vendin pas shpalljes formale të fitores në Mosul. Rrëmbimi i Mosulit, i vendosur rreth 400 kilometra në veri të kryeqytetit irakian Bagdad, shënon fundin efektiv të ISIS në vendin arab.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending