Connect with us

Lajme

Pas vizitës në Serbi, ministri gjerman vjen edhe në Kosovë

Published

on

Ministri Federal i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Sigmar Gabriel, sot do të zhvillojë vizitë zyrtare në Kosovë.

Ministri Gabriel gjatë qëndrimit në Prishtinë, do të takojë ministrin e Jashtëm, Enver Hoxhaj, si dhe kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa, me të cilin do të ketë konferencë për media

Ministri gjerman  tha të mërkurën në Beograd se vendi i tij mbështetë Serbinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, por Serbia duhet të punojë me reformat dhe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Ministri Gabriele i tha presidentit të zgjedhur të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, se “keni përgjegjësinë për të vazhduar reformat dhe të zhvilloni marrëdhënie më të mira me Kosovën. Ky është një parakusht thelbësorë për anëtarësim në Bashkimin Evropian”.

Ai nuk ishte në gjendje të thoshte një datë të saktë se kur mund të anëtarësohet Serbia në BE.

Ministri Gabriel do të qëndrojë të enjten në Kosovë dhe të hënën në Shqipëri në vizitën e tij të parë në rajon. Më herët të mërkurën ai u bëri thirrje shteteve të Ballkanit që të tejkalojnë ndarjet e tyre.

Gjashtë vende të rajonit të Ballkanit Perëndimorë, i cili ende po rimëkëmbet nga luftërat dhe trazirat ekonomike të viteve të 90-ta, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia, Bosnja, Kosova dhe Shqipëria, aspirojnë anëtarësimin në BE.

Vizita e tij në Serbi përkon më një periudhë protestash pas zgjedhjeve presidenciale të 2 prillit. Ai tha se “demonstratat e protestat kundër qeverive të zgjedhura janë të mundshme e të lejueshme dhe brenda BE-së shumë të shpeshta”.

Ai shprehu shqetësimin me zhvillimet ne rajon “ku demonët e së kaluarës” po zgjohen sërish.

Muaj e parë të vitit 2017 shënuan një valë tensionesh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë si dhe në Bosnje.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending